Flawonoid z grejpfruta zapobiega torbielom w nerkach
Naringenina, flawonoid występujący w soku z grejpfruta, może skutecznie zapobiegać rozwojowi wielotorbielowatości nerek - informuje "British Journal of Pharmacology".Wielotorbielowatość nerek jest chorobą genetyczną, która prowadzi do niewydolności nerek i konieczności przeszczepu. Obecnie nie ma dostępnych leków na tę chorobę. Stosowane jest jedynie leczenie objawowe i wspomagające. Wielotorbielowatość nerek dziedziczona autosomalnie (ARPKD) dotyczy co dziesiątej osoby wymagającej dializy i co ósmej po przeszczepie.
By zbadać wpływ naringeniny na regulację aktywności genu PKD2, odpowiedzialnego za rozwój choroby, brytyjscy naukowcy wyhodowali w laboratorium komórki nerek, w których wywołali chorobę. Następnie udało im się zablokować jej rozwój poprzez zaaplikowanie naringeniny, która obniżyła poziom białka PKD2.
"Jesteśmy już w trakcie dalszych badań nad lepszym zrozumieniem molekularnego mechanizmu działania naringeniny" - mówi dr Mark Carew z Kingston University w Londynie, współautor analizy.
Źródło: www.pap.pl
Doktor z TikToka: fajnie by było, gdyby w sieci to jednak naukowcy...
Aby chronić pisklęta przed pasożytami.
Duże teleskopy sfotografowały dwie formujące się planety
Ogłosiło Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).
Bakteriofagi mogą chronić żywność przed salmonellą
Informuje pismo „Applied and Environmental Microbiology”.
Rękawiczki mogą zawyżać wyniki pomiarów mikroplastiku
Informuje specjalistyczne pismo „Analytical Methods”.










Recenzje