Akustycy z AGH współpracują przy projekcie ESA
Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie pracują nad ograniczeniem destrukcyjnego działania fali dźwiękowej powstającej w czasie startu rakiety. Opracowanie odpowiedniej konstrukcji obudowy filtra pozwoli ochronić wrażliwą aparaturę badawczą.
Badacze z Katedry Mechaniki i Wibroakustyki AGH (Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki) realizują swoje prace w ramach międzynarodowego projektu Europejskiej Agencji Kosmicznej ATHENA. Ze strony AGH prace koordynuje prof. Tadeusz Kamisiński. Głównym celem projektu jest umieszczenie na orbicie nowej generacji teleskopu rentgenowskiego w 2028 roku. W pracach uczestniczą naukowcy z AGH, Centrum Badań Kosmicznych PAN i Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie.
Zadaniem naukowców z AGH jest przede wszystkim zminimalizowanie ciśnienia akustycznego powstającego przy starcie rakiety. Akustycy opracowują osłonę, która ochroni najbardziej wrażliwy element, jakim jest filtr zamontowany w teleskopie rentgenowskim.
Spotkania grup badawczych pracujących nad poszczególnymi zagadnieniami odbywają się cyklicznie w ośrodkach naukowych biorących udział w programie.
W minionym tygodniu w Laboratorium Akustyki Technicznej AGH prowadzone były testy dla różnych konfiguracji obudowy filtra przy stopniowo zwiększanym poziomie ciśnienia akustycznego. Oprócz polskich uczonych z AGH, Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie, w badaniach brali udział również naukowcy z Niemiec i Włoch. Badania polegały na sprawdzeniu wpływu hałasu generowanego podczas startu rakiety na jeden z elementów teleskopu rentgenowskiego. Obudowę z filtrem poddano działaniu ciśnienia akustycznego w komorze pogłosowej, gdzie
z użyciem specjalnych zestawów głośnikowych uzyskano poziom hałasu o wartości 142 dB. Podczas prowadzonych testów filtr nie został uszkodzony, co oznacza, że spełnia zakładane wymagania. Kolejnym krokiem będą badania prowadzone w kierunku redukcji masy filtra i udoskonalania obudowy mocującej i osłaniającej ten delikatny element.
Ekspert: szkodliwość kawy jest mitem
Wyniki najnowszych badań wykazuje liczne korzyści zdrowotne.
Otyłość to przewlekła choroba cywilizacyjna dotykająca miliony...
Coraz częściej diagnozowana jest u dziec.
COVID-19 nadal obciąża system ochrony zdrowia
Sześć lat od wybuchu pandemii COVID-19 nadal obciąża system ochrony zdrowia.
Badacze przeanalizowali diagnozy schizofrenii u dzieci i młodzieży...
Liczba nowych diagnoz w Polsce pozostaje stabilna,.
Analiza głosu z użyciem AI może wspierać diagnostykę chorób serca
Sztuczna inteligencja może znaleźć zastosowanie w diagnostyce.
Sześć milionów Polaków choruje na przewlekłe choroby płuc
Powiedziała PAP dr n. med. Małgorzata Czajkowska-Malinowska.










Recenzje