Jutro, dokładnie w dniu urodzin Politechniki Łódzkiej 24 maja o godz. 11.00 w audytorium im. A. Sołtana (ul. Stefanowskiego 1/15) odbędzie się uroczystość, w czasie której będziemy świętować 67. rocznicę nagradzając studentów i pracowników.
Rozpocznie ją wystąpienie rektora Politechniki Łódzkiej prof. Stanisława Bieleckiego. W związku z trwającym już od wtorku spotkaniem Rady Europejskiego Konsorcjum Innowacyjnych Uniwersytetów (z ang. ECIU) głos zabierze gość z Holandii dr Anne Flierman, który jest Prezydentem Uniwersytetu Twente i przewodniczącym ECIU . Liczna grupa pracowników uczelni (29) i osób spoza PŁ (43) otrzyma odznakę „Zasłużony dla Politechniki Łódzkiej”. Aż 9 różnych nagród trafi do studentów i absolwentów uczelni za ich wybitne osiągnięcia i prace dyplomowe. Jedną z nich jest Nagroda Stowarzyszenia Wychowanków Politechniki Łódzkiej dla najlepszego absolwenta PŁ. Otrzyma ją mgr Marek Bienias z FTIMS, który ukończył studia ze średnią oceną 5 (!), a przy tym ma już na swoim koncie osiągnięcia naukowe i organizacyjne. W sumie wyróżnionych zostanie 16 osób z różnych kierunków studiów. Pełna lista nagród poniżej.
125 tys. złotych trafi do laureatów konkursu o Nagrody JM Rektora Politechniki Łódzkiej. Celem konkursu jest promowanie badań prowadzących do wdrożeń i wybitnych osiągnięć kadry Uczelni, aktywizacja działalności badawczej i publikacyjnej, a także wspieranie rozwoju młodej kadry Uczelni.
Lista laureatów konkursu za osiągnięcia w 2011 r.:
- W konkursie o nagrodę za najwyższą liczbę cytowań zwycięzcą został po raz kolejny prof. Stanisław Ledakowicz, dziekan Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska. Wg bazy Scopus prace prof. Ledakowicza w 2011 r. były cytowane 155 razy.
- Laureatem konkursu o nagrodę dla autora najlepszych publikacji naukowych wydanych w 2011 r. został prof. Piotr Paneth, dziekan Wydziału Chemicznego. Jest on autorem 9 publikacji, w wysoko punktowanych przez MNiSW periodykach.
- Nagroda za najbardziej wartościowe wdrożenie przyznana została zespołowi pod kierownictwem dr hab. inż. Krzysztofa Jóźwika, prof. nadzw. Zespół składa się z pracowników Instytutu Maszyn Przepływowych Wydziału Mechanicznego oraz Katedry Procesów Cieplnych i Dyfuzyjnych Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska. Projekt o wartości około 2 milionów zł prowadzony był dla firmy „Eurocopter”.
Konkurs o nagrodę dla najmłodszego pierwszego autora publikacji wygrała 26-letnia mgr inż. Katarzyna Ebenryter z Wydziału Chemicznego.
- Nagroda za interdyscyplinarne osiągnięcie naukowe przyznana została dr hab. inż. Joannie Kałużnej-Czaplińskiej z Wydziału Chemicznego. Osiągnięciem naukowym jest wprowadzone w Klinice Zaburzeń Rozwoju Navicula-Centrum oznaczanie wybranych metabolitów w moczu dzieci autystycznych, jako jednej z nieinwazyjnych form, pomocnych w terapii autyzmu. Na podstawie badań wykazano zależności pomiędzy metabolitami oznaczonymi w moczu dzieci autystycznych a występowaniem charakterystycznych dla nich zaburzeń oraz dokonano oceny zmian w poziomach metabolitów, po wprowadzeniu diety i suplementacji. Zindywidualizowana dieta i suplementacja przynosi behawioralną poprawę w funkcjonowaniu niektórych dzieci autystycznych, które są rehabilitowane w specjalistycznej Placówce Navicula-Centrum w Łodzi.
Jaka jest PŁ w 67. roku istnienia?
- Ma ponad 20 tys. studentów, ok. 1500 nauczycieli akademickich, 9 wydziałów, 37 kierunków studiów, 60 Studenckich Kół Naukowych, 32-hektarowy kampus.
- Wysoko notowana w najbardziej prestiżowym polskim rankingu: 4. wśród 23 uczelni technicznych i 8. wśród 88 uczelni akademickich („Rzeczpospolita”, „Perspektywy”).
- Lubiana przez kandydatów: 4. najchętniej wybierana uczelnia w Polsce i doceniana przez studentów: ma tytuł PROStudenckiej Uczelni 2011 przyznany przez Parlament Studentów RP.
- Otwarta na świat: pierwsza uczelnia w Polsce, która otrzymała prestiżowy certyfikat jakości kształcenia „ECTS Label” nadawany przez Komisję Europejską, od 19 lat prowadząca pełne studia w językach obcych, „Uczelnia przyjazna mobilności” tytuł nadany przez Narodową Agencję Programu Erasmus.
- Prężnie rozwijająca się: jest na prestiżowej liście ,,Diamentów Forbesa 2012’’. W regionie jest jedyną uczelnią wśród firm biznesowych.
- Innowacyjna: zajmuje 2. miejsce pod względem zgłoszonych i uzyskanych patentów przypadających na pracownika, jest jedyną polską uczelnią w Europejskim Konsorcjum Uczelni
Lista nagród dla studentów i absolwentów
- Nagrodę Stowarzyszenia Wychowanków Politechniki Łódzkiej dla najlepszego absolwenta PŁ otrzyma mgr inż. Marek Bienias z FTIMS, który ukończył studia ze średnią oceną 5 (!), a przy tym ma już na koncie osiągnięcia naukowe i organizacyjne. Dwie absolwentki otrzymają wyróżnienia: mgr inż. Anna Pabich z Wydz. Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów i mgr inż. Anna Drzazga z Wydz. Biotechnologii i Nauk o Żywności
- Nagroda Crawforda za najlepszą pracę dyplomową napisaną w języku angielskim - mgr inż. Anna Drzazga Nagroda im. Currana – Wernera dla najlepszego absolwenta Wydziału Mechanicznego - mgr inż. Adam Piotr Niewola.
- Nagroda im. prof. Jerzego Lanzendoerfera dla najlepszego studenta Wydziału Mechanicznego - inż. Piotr Brzeski, inż. Marcin Kapitaniak
- Nagroda im. profesora Osmana Achmatowicza - za najlepszą pracę dyplomową magisterską wykonaną na Wydziale Chemicznym. Kapituła po raz pierwszy nagrodziła dwie prace: magisterską Karoliny Korzyckiej, która obecnie robi doktorat w University of Oxford oraz inżynierską Sylwii Kucharz, która kontynuuje studia w ramach specjalności chemia medyczna. Obie prace zostały wykonane w Instytucie Chemii Organicznej.
- Nagroda im. Prof. Władysława Kuczyńskiego za najlepszą pracę magisterską na kierunku Budownictwo - mgr inż. Rafał Mikiel, mgr inż. Monika Stanisławska
- Nagroda Klubu 500-Łódź za najlepszą pracę dyplomową na Wydziale Organizacji i Zarządzania - mgr inż. Paweł Rojewski.
- Nagroda im. Profesora Mieczysława Serwińskiego – za najlepszą pracę dyplomową na Wydziale Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska otrzyma mgr inż. Piotr Markiewicz.
- Nagroda im. prof. Józefa Łapińskiego za najlepszą pracę dyplomową z zakresu Papiernictwa – nagrodę I stopnia otrzyma mgr inż. Paulina Surma, nagrody II stopnia otrzymają mgr inż. Marzena Kawecka i mgr inż. Przemysław Świderski.
Źródło:
www.p.lodz.pl
Tagi:
Politechnika Łódzka,
rektor,
odznaka,
student,
absolwent,
osiągniecia,
nagroda,
konkurs
wstecz
Podziel się ze znajomymi
29-11-2024
Wskazał w rozmowie z PAP prof. Wiesław Jędrzejczak.
29-11-2024
Wynika z nowych badań.
29-11-2024
Wynika z nowych analiz opublikowanych w PLOS ONE.
29-11-2024
Podkreślali uczestniczący w konferencji poświęconej tej tematyce.
29-11-2024
Stwierdza Minister Wieczorek dla PAP.
29-11-2024
Utworzy ośrodek badań nad zastosowaniem nienaturalnych aminokwasów.
29-11-2024
Francuscy badacze opracowali katalizator.
29-11-2024
A\Zbadano, jak odbiorcy reagują na poezję autorstwa AI oraz człowieka
Recenzje