
miRNA jako marker nowotworowy w diagnostyce raka piersi
Markery biologiczne należą do wskaźników stosowanych w badaniach medycznych.
|
Zawsze aktualne informacje Zamknij X
|
"Pajęczy seks to nie kwestia cielesnych czy psychicznych doznań. Jego celem jest reprodukcja własnych genów, jednak droga do tego bywa kręta, a każda z płci realizuje indywidualną, egoistyczną strategię. Jest w nią wpisany konflikt, którego najbardziej drastycznym przejawem jest kanibalizm seksualny" - zapowiadają wykład przedstawiciele Kawiarni Naukowej.
Jak wyjaśniono w zapowiedzi, pająki aktywnie poszukują i rozpoznają partnerów, emitują sygnały informujące o zamiarach, obdarowują prezentami i bywają poligamiczne. Nierzadko zdarzają się też wśród nich matrymonialni oszuści. Tymczasem sam akt kopulacji przyjmuje formy rodem z Kamasutry. Te zachowania dają się wyjaśnić na gruncie teorii ewolucji.
"Pajęcze narządy kopulacyjne działają jak klucz i zamek" - zobrazowano w zapowiedzi. Ma to zapobiec kopulacji z przedstawicielami innych gatunków. Podczas wykładu prof. Żabka opowie, czy ta mechaniczna przeszkoda rzeczywiście nie może być pokonana.
Wykład wzbogaci przegląd slajdów i filmy, ilustrujące różne przejawy pajęczych zachowań.
Spotkanie z badaczem rozpocznie się o godz. 18 w Kawiarni Skwer w Warszawie (Krakowskie Przedmieście 60a).
Organizatorami są Rada Upowszechniania Nauki Polskiej Akademii Nauk i Uniwersytet Warszawski.
Kawiarnia Naukowa rozpoczęła swoją działalność w 1999 roku. Bezpłatne spotkania odbywają się od października do czerwca, w trzeci poniedziałek miesiąca.
Źródło: http://www.naukawpolsce.pap.com.pl
Markery biologiczne należą do wskaźników stosowanych w badaniach medycznych.
Danio pręgowany to niewielka rybka, której charakterystyka jest niezwykła. Przechodzi te same choroby, co człowiek, a jej genotyp w 80 proc. jest taki, jak u człowieka.
Nowo odkryte bakterie mogą pomagać dzikim pszczołom w odżywianiu ich młodych – informuje „International Journal of Systematic and Evolutionary Microbiology”.
Katalog „gwiezdnego DNA” - chemicznych profili 350 tysięcy gwiazd w Drodze Mlecznej - opracowali astronomowie z Europy i Australii.
Wchłanianie przez komórki składników odżywczych i innych cząsteczek ma zasadnicze znaczenie dla ich przetrwania.
22 kwietnia obchodzony jest Dzień Ziemi. W tym roku jego hasłem jest "Zatrzymajmy zanieczyszczenie plastikiem".
Cienka warstwa płatków grafenu pokrywająca powierzchnię implantu może zabijać bakterie i zapobiegać wywołanym przez nie infekcjom.
Wraz z ilością materiałów wykorzystywanych w druku 3D rośnie liczba branży, które korzystają z ich możliwości.
Recenzje