W NIMBie o nauce i fantastyce
Nie oznacza to, że tacy „naukowcy-futuryści" idealnie przewidują przyszłość. Nie o to z resztą w naukowym wykorzystaniu fantastyki chodzi, ale przede wszystkim o wspierający naukę eksperyment myślowy, który trafnie w innym z tekstów pokazuje Marcin Kowalczyk. Za jego pomocą można prognozować kształt świata poddanego swoistym przekształceniom – społecznym, biologicznym, technologicznym. A szerzej – twierdzi autor – w tej relacji chodzi o to, co wspólne dla obu dziedzin, o „odkrywanie tajemnic rzeczywistości". Kowalczyk mocno akcentuje fakt, że literatura SF mówiąc o przyszłości odnosi się i daje nam wiedzę o nas teraźniejszych, żyjących tu i teraz.
Temat tego numeru jest związany z konkursem „Futuronauta. Najlepsze teksty futurystyczno-naukowe", którego pokłosiem jest książka, zbiór kilkudziesięciu tekstów pokazujących naszą przyszłość. Szczegółowe informacje znaleźć można na stronie: www.futuronauta.cittru.uj.edu.pl
Do znacznie bliższej, i pozostającej poza tematem numeru, przyszłości odwołuje się Rafał Marszałek (nicprostszego.wordpress.com), opisując nowy model publikowania naukowego. Idea, którą przybliża zasadza się na założeniu „płacisz raz – publikujesz wielokrotnie". Czy się sprawdzi? Czy będzie to przełom w badawczej komunikacji?
W NIMBie nr 15 także wywiad z Sideyem Myoo (prof. Michał Ostrowicki) – naukowcem na tyle mocno zanurzonym w internecie, że przybrał sieciowe imię jako szyld swej akademickiej aktywności. Według niego jedno z podstawowych pytań filozofii współczesności brzmi: „Kim jest Człowiek w czasach pochłaniających go technologii?"
Inne pytania padające w NIMBowych komentarzach dotyczą kształtu nowych centrów nauki. Czy nie powinniśmy już teraz dyskutować o tym jak mają wyglądać nowe ośrodki popularyzacji wiedzy? Jaka ma być ich specyfika, misja, założenia ekonomiczne? Czasu wcale nie jest dużo.
źródło: www.uj.edu.pl
Tagi: nauka, fanatastyka, NIMB, lab, laboratoria, laboratorium
wstecz Podziel się ze znajomymi
Wiadomo, jak picie z przyjaciółmi działa na mózg
Odpowiedź może mieć znaczenie dla terapii uzależnień.
Prawie 50 tys. Europejczyków zmarło z powodu upałów w 2023 r.
Zmiany klimatyczne należy postrzegać jako problem zdrowotny.
W Europie trwa sezon transmisji wirusa Zachodniego Nilu
W tym roku do końca lipca zgłoszono 69 przypadków.
Ryzyko zakażeń wirusem Zachodniego Nilu jest w Polsce znikome
Człowiek nie może się zarazić poprzez kaszel.
Wirus Zachodniego Nilu nie przenosi się z człowieka na człowieka
Przenoszą go owady, takie jak komary czy meszki.
Jazda na rolkach - Czy jest dobrym sportem?
Jazda na rolkach przynosi liczne korzyści zdrowotne.
1 sierpnia weszły w życie przepisy AI Act
Nowe prawo dzieli różne rodzaje AI na cztery grupy.
Recenzje