Podstawą do korzystania ze środków MNiSW jest Ustawa o zasadach finansowania nauki. Zgodnie z nią, biblioteki naukowe mogą się ubiegać o przyznanie środków finansowych na realizację zadań do Narodowego Centrum Nauki i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Według Ustawy o bibliotekach naukowe biblioteki służą potrzebom nauki i kształcenia, zapewniając dostęp do materiałów bibliotecznych i zasobów informacyjnych niezbędnych do prowadzenia prac naukowo-badawczych oraz zawierających wyniki badań naukowych. Prowadzą też działalność naukowo-badawczą w zakresie bibliotekoznawstwa i dziedzin pokrewnych, a także w zakresie obsługiwanych przez nie dziedzin nauki.
Biblioteka Zakładu Narodowego im. Ossolińskich (Biblioteka Ossolineum) należy do najstarszych bibliotek w Polsce. "Na jej zasoby we Wrocławiu składają się: część kolekcji przewieziona po II wojnie światowej z historycznej siedziby we Lwowie oraz zbiory systematycznie uzupełniane i powiększane w okresie powojennym. Placówka gromadzi, opracowuje i udostępnia materiały służące badaniom naukowym" - czytamy w komunikacie przesłanym przez MKiDN.
Obecnie zbiory liczą ponad 1,5 miliona woluminów, do których należą: druki pochodzące z XIX-XXI w., rękopisy, stare druki, kartografia, dokumenty życia społecznego oraz kopie mikrofilmowe i cyfrowe. Reprezentują one wiele dziedzin charakterystycznych dla tradycyjnego humanistycznego profilu instytucji, takich jak: historia, literatura czy słowianoznawstwo. Biblioteka kładzie ponadto nacisk na udostępnianie najnowszej literatury fachowej, systematycznie uzupełniając księgozbiór.
Biblioteka posiada zasoby kopii cyfrowych. Są to nie tylko kopie wykonane z własnych zasobów, lecz także skany zbiorów Ossolineum, które po 1945 r. pozostały we Lwowie i przechowywane są w Lwowskiej Narodowej Naukowej Bibliotece Ukrainy im. Wasyla Stefanyka. Digitalizacja zbiorów we Lwowie prowadzona jest przez Zakład Narodowy im. Ossolińskich od 2004 r.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Recenzje