Białko cytoszkieletu uwikłane w rozwój raka
Chodzi o fascynę-1. Fascyny to grupa białek wchodzących w skład cytoszkieletu, czyli wewnętrznego rusztowania zapewniającego utrzymanie prawidłowej struktury komórek. Wiążą one ze sobą poszczególne mikrowłókienka aktynowe (mikrofilamentów), dzięki czemu pod błoną komórkową powstaje gęsta sieć, odpowiadająca za ruch cytoplazmy w komórce oraz ruch całych komórek.
W normalnych warunkach, w zdrowych komórkach nabłonka fascyna-1 jest nieobecna lub obecna w bardzo małych ilościach. Na przestrzeni ostatnich kilku lat pojawiło się jednak kilkanaście różnych badań sugerujących, że poziom fascyny-1 wzrasta znacząco w przypadku niektórych typów raka. Jednak do tej pory rola omawianego białka w procesie powstawania przerzutów i w ewentualnym zwiększaniu śmiertelności nie była jasna.
Naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu (Anglia) porównali i przeanalizowali dane z 26 eksperymentów naukowych dotyczących pięciu różnych rodzajów nowotworów. Okazało się, że zwiększone stężenie fascyny-1 wiązało się ściśle ze wzrostem ryzyka śmiertelności w przypadku piersi, raka jelita grubego i raka przełyku, natomiast nie wpływało na nią w przebiegu raka żołądka i raka płuc.
Zauważono też, że fascyna-1 wyraźnie przyspieszała postęp raka piersi i raka jelita grubego (ale nie raka żołądka) oraz że jej obecność była skorelowana z powstawaniem przerzutów w przypadku nowotworów jelita grubego i żołądka (u chorych na raka przełyku nie stwierdzono tej zależności).
Jak zauważają autorzy pracy - Josephine Adams i Richard Martin - przedstawione wyniki pokazują, że działanie fascyny-1 nie jest jednoznaczne; na różne odmiany raka wpływa ona w różny sposób.
„Nasza analiza wykazała, że fascyna-1 może mieć wpływ na rozwój kilku typów nowotworów ludzi. Jest to wstęp do dalszych badań, które być może pozwolą wykorzystać to białko jako znacznik lub potencjalny cel w nowoczesnej terapii najpowszechniejszych rodzajów raka” - uważają naukowcy.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: białko, cytoszkielet, nowotwór, przerzut, lab, laboratorium, aktyna, mikrofilamenty, nabłonek, fascyna-1, znacznik
wstecz Podziel się ze znajomymi
Wiadomo, jak picie z przyjaciółmi działa na mózg
Odpowiedź może mieć znaczenie dla terapii uzależnień.
Prawie 50 tys. Europejczyków zmarło z powodu upałów w 2023 r.
Zmiany klimatyczne należy postrzegać jako problem zdrowotny.
W Europie trwa sezon transmisji wirusa Zachodniego Nilu
W tym roku do końca lipca zgłoszono 69 przypadków.
Ryzyko zakażeń wirusem Zachodniego Nilu jest w Polsce znikome
Człowiek nie może się zarazić poprzez kaszel.
Wirus Zachodniego Nilu nie przenosi się z człowieka na człowieka
Przenoszą go owady, takie jak komary czy meszki.
Jazda na rolkach - Czy jest dobrym sportem?
Jazda na rolkach przynosi liczne korzyści zdrowotne.
1 sierpnia weszły w życie przepisy AI Act
Nowe prawo dzieli różne rodzaje AI na cztery grupy.
Recenzje