Przyszłość medycyny regeneracyjnej tkwi w komórkach macierzystych. Ubiegłoroczna Nagroda Nobla dla badaczy zajmujących się tym zagadnieniem, potwierdza ten fenomen.
Coraz częściej ich regeneracyjne właściwości wykorzystywane są w zaawansowanych terapiach dermokosmetycznych. O przykładzie takiej kooperacji opowiada Paulina Bugno z laboratorium marki Revitacell, które wykorzystuje potencjał komórek macierzystych MIC-1.
Revitacell to pierwsza na świecie marka biodermokosmetyczna, korzystająca z przełomowego odkrycia polskich naukowców – komórek macierzystych MIC-1. Wykazują one zdolność do pobudzania komórek skóry, włosów oraz rzęs i brwi do naturalnej autoregeneracji. Odkrycie chronione jest 9 patentami na całym świecie, zaś pozyskany kompleks aktywny NHAC Biocervin MIC-1 został wpisany na listę surowców kosmetycznych INCI.
Polskie odkrycie
Komórki macierzyste MIC-1, na których bazują formuły innowacyjnych biodermokosmetyków Revitacell, zostały wyprowadzone z poroża jelenia szlachetnego – najszybciej regenerującego się organu wszystkich ssaków. Badania nad tym zagadnieniem prowadzone były od dziesięcioleci w Niemczech, Anglii, Nowej Zelandii i USA, ale to polscy naukowcy związani z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu, jako pierwsi na świecie dokonali tego przełomowego odkrycia. Wyprowadzili stabilną hodowlę komórek, potwierdzili ich ogromny potencjał regeneracyjny i skuteczność działania. Produkty Revitacell zawierają kompleks aktywnych czynników białkowych - NHAC Biocervin MIC-1, który doskonale pobudza własne procesy naprawcze w komórkach skóry, włosów, rzęs i brwi. - Unikalność produktów marki Revitacell polega na wysyłaniu skórze impulsu do odnowy. Kompleks aktywny NHAC Biocervin MIC-1 uruchamia naturalne procesy autoregeneracyjne, zachodzące w komórkach skóry i włosów, przez co zostają one pobudzone do szybkiej i, co ważniejsze, samodzielnej odbudowy – wyjaśnia dr Edyta Engländer, dermatolog i ekspert marki Revitacell. Skuteczność biodermokosmetyków Revitacell potwierdziły badania dermatologiczne, in-vitro, a także pionierskie testy kuracji na grupie pacjentów pod okiem dermatologa.
Opatentowane i skuteczne
Odkrycie komórek macierzystych MIC-1 jest chronione obecnie dziewięcioma patentami - trzema krajowymi i sześcioma światowymi. Obejmują one m.in. Stany Zjednoczone, Australię, Europę i Koreę. Patenty chronią sposób wyprowadzenia linii komórek macierzystych MIC-1 z poroża jeleniowatych, chronią metodę ich hodowli. Co więcej, obejmują one nie tylko samą linię komórkową, lecz także jej zastosowanie.
- Decyzja o międzynarodowej ochronie patentowej stabilnej linii komórek macierzystych MIC-1 pozwala nam wejść z dużym rozmachem na zagraniczne rynki. O pionierskim odkryciu, którego dokonaliśmy, myślimy globalnie. Sukcesywnie realizujemy naszą strategię – mówi Janisław Muszyński, prezes zarządu spółki Stem Cells Spin, która zajmuje się komercjalizacją odkrycia polskich naukowców. – Pozyskane obecnie patenty nie są ostatnimi, o które się staramy. W przygotowaniu są już kolejne zgłoszenia – dodaje. Dzisiaj biodermokosmetyki Revitacell są dostępne w Polsce, a jednocześnie uruchomiana jest też ich sprzedaż w Stanach Zjednoczonych.
INCI dla unikalnego składnika
Spółka Stem Cells Spin, odpowiedzialna za komercjalizację odkrycia komórek macierzystych MIC-1, jest obecnie jedną z niewielu polskich firm, której udało się zarejestrować autorski składnik kosmetyczny na międzynarodowej liście INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients). W bazie, którą tworzy amerykańska rada Personal Care Products Council, figuruje ok. 17 tys. składników opracowanych przez laboratoria z całego świata. To z tych surowców komponuje się skład wszystkich produktów kosmetycznych dostępnych na globalnym rynku. Do katalogu INCI dołączył także NHAC Biocervin MIC-1, czyli naturalny kompleks wysokoaktywnych czynników białkowych (Natural High Active Complex BIOCERVIN MIC-1), wykorzystywany jako podstawowy składnik biodermokosmetyków Revitacell. - Wpisem w INCI potwierdzamy bezpieczeństwo naszego surowca. Dla rynku to jasny sygnał, że linia biodermokosmetyków Revitacell to produkty innowacyjne i sprawdzone, które dosłownie wyprzedzają trendy – mówi Grzegorz Smak, członek zarządu i dyrektor generalny Stem Cells Spin S.A.
Tagi:
komórki macierzyste,
medycyna regeneracyjna,
lab,
laboratoria,
biotechnologia,
laboratorium
wstecz
Podziel się ze znajomymi
14-08-2024
Z pomocą techniki druku 3D.
14-08-2024
Odpowiedź może mieć znaczenie dla terapii uzależnień.
14-08-2024
Zmiany klimatyczne należy postrzegać jako problem zdrowotny.
14-08-2024
W tym roku do końca lipca zgłoszono 69 przypadków.
14-08-2024
Człowiek nie może się zarazić poprzez kaszel.
14-08-2024
Przenoszą go owady, takie jak komary czy meszki.
14-08-2024
Jazda na rolkach przynosi liczne korzyści zdrowotne.
09-08-2024
Nowe prawo dzieli różne rodzaje AI na cztery grupy.
Recenzje