Aligatory pomocne w opracowaniu metody regeneracji zębów
Międzynarodowy zespół naukowców z USA, Tajwanu i Chin zbadał komórkowe i molekularne mechanizmy stojące za zdolnością do regeneracji zębów u
aligatorów amerykańskich i doszedł do wniosku, że sekret tkwi w komórkach macierzystych zlokalizowanych wewnątrz każdej blaszki zębowej
zwierząt.
Owe komórki w razie potrzeby przekształcają się w nowy ząb, który zastępuje stary po jego wypadnięciu.
"W przyszłości mamy nadzieję wyizolować te komórki z blaszki zębowej i sprawdzić, czy uda nam się wykorzystać je do regeneracji zębów w laboratorium" - mówi Randall B. Widelitz, współautor badania.
U ludzi również występuje blaszka zębowa, niezbędna do rozwoju zębów, lecz mimo to nie mamy możliwości wielokrotnej regeneracji uzębienia i w ciągu życia zestaw zębów zmieniamy tylko raz, w momencie gdy wypadają nam mleczaki, a na ich miejsce wyrastają zęby stałe.
Naukowcy wierzą jednak, że dokładne poznanie procesu odrastania zębów u aligatorów amerykańskich pozwoli na pobudzenie regeneracji zębów u dorosłych ludzi.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: laboratria, lab, laboratorium, biotechlonogia, komórki macierzyste, ząb, protetyka, medycyna
wstecz Podziel się ze znajomymi
Doktor z TikToka: fajnie by było, gdyby w sieci to jednak naukowcy...
Aby chronić pisklęta przed pasożytami.
Duże teleskopy sfotografowały dwie formujące się planety
Ogłosiło Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).
Bakteriofagi mogą chronić żywność przed salmonellą
Informuje pismo „Applied and Environmental Microbiology”.
Rękawiczki mogą zawyżać wyniki pomiarów mikroplastiku
Informuje specjalistyczne pismo „Analytical Methods”.










Recenzje