Wprowadzanie na rynek wyników badań wspomaganych ICT
Niemniej choć wartość tych prac badawczych nie ulega wątpliwości, istnieje wiele przypadków, w których interesujące wyniki technologiczne nie przełożyły się na potencjał rynkowy.
W tym kontekście, w ramach finansowanego ze środków unijnych projektu GENESYS (Dobre praktyki dla europejskich inżynierów zaawansowanych, energooszczędnych systemów wspomaganych ICT) zgromadzono i przeanalizowano wyniki badań na temat sprawności i systemów zarządzania energią (EMS) w celu zidentyfikowania nowych możliwości integracji tych wyników z funkcjonującymi systemami operacyjnymi albo zastosowania ich w innych przekrojowych obszarach.
Jednym z głównych obszarów zainteresowania projektu było ograniczenie oddziaływania aktywności miejskiej na środowisko zarówno na poziomie poszczególnych miast, jak i globalnym. W tym celu poszukiwano sposobów zintegrowania obiecujących technologii wywodzących się z prac badawczych i najnowocześniejszych technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT).
"Inteligentne" systemy oparte na ICT już są obecnie wdrażane w wielu postępowych miastach. Tego typu rozwiązania mogą służyć do optymalizowania zarządzania infrastrukturą miejską i zasobami naturalnymi poprzez maksymalizację wydajności energetycznej i wykorzystania źródeł odnawialnych oraz umożliwienie lepszego planowania i użytkowania wody, sieci transportowej i gruntów.
Zespół GENESYS, pracujący pod kierunkiem włoskiej firmy INNOVA, przeprowadził dogłębną analizę technicznych i naukowych wyników dużej liczby ukończonych projektów badawczych powiązanych z EMS. Następnie naukowcy podjęli dalsze prace rozwojowe nad konkretnymi technologiami, które mogłyby potencjalnie spełnić specyficzne wymogi rynkowe w ramach zintegrowanego systemu opartego na ICT.
Partnerzy naukowi i przemysłowi przestudiowali możliwe synergie między dwiema społecznościami, aby rozważyć sposoby wykorzystania technologii i określić wspólne cele w dziedzinach powiązanych z EMS.
Jednym z głównych osiągnięć wszystkich tych prac jest nowy zbiór wytycznych w zakresie zrównoważonej ekonomicznie industrializacji wyników B+R. Ponadto partnerzy nakreślili kroki, jakie są niezbędne do zapewnienia jak najściślejszego powiązania przyszłych wyników prac badawczych z faktycznymi potrzebami rynkowymi.
Wreszcie w ramach projektu GENESYS podjęto znaczące działania na rzecz wsparcia pewnych określonych technologii w poszukiwaniu dostępu do prywatnego kapitału i innych źródeł finansowania, aby umożliwić skuteczną eksploatację na rynku.
W toku tych prac poczyniono istotne postępy w kierunku zwiększenia siły oddziaływania unijnej technologii powiązanej z B+R poprzez zaprezentowanie, jak zwiększyć adaptowalność i reaktywność nowych technologii na faktyczne potrzeby, zwłaszcza w sektorze EMS.
Więcej informacji:
GENESYS, http://cordis.europa.eu/projects/rcn/87319_pl.html
Witryna INNOVA, http://www.innova-eu.net/
Źródło: www.cordis.europa.eu
Tagi: technologia, badania, ICT, lab, laboratorium, energia, źródł odnawialne
wstecz Podziel się ze znajomymi
Wiadomo, jak picie z przyjaciółmi działa na mózg
Odpowiedź może mieć znaczenie dla terapii uzależnień.
Prawie 50 tys. Europejczyków zmarło z powodu upałów w 2023 r.
Zmiany klimatyczne należy postrzegać jako problem zdrowotny.
W Europie trwa sezon transmisji wirusa Zachodniego Nilu
W tym roku do końca lipca zgłoszono 69 przypadków.
Ryzyko zakażeń wirusem Zachodniego Nilu jest w Polsce znikome
Człowiek nie może się zarazić poprzez kaszel.
Wirus Zachodniego Nilu nie przenosi się z człowieka na człowieka
Przenoszą go owady, takie jak komary czy meszki.
Jazda na rolkach - Czy jest dobrym sportem?
Jazda na rolkach przynosi liczne korzyści zdrowotne.
1 sierpnia weszły w życie przepisy AI Act
Nowe prawo dzieli różne rodzaje AI na cztery grupy.
Recenzje