Strefy przybrzeżne to ważne ośrodki gospodarcze dla społeczności, przemysłu, rolnictwa, handlu i turystyki. Niemniej wraz z rozwojem gospodarek przybrzeżnych i coraz bardziej widocznymi skutkami zmian klimatu, wzrasta ryzyko długofalowych szkód w środowisku.
Finansowany ze środków unijnych projekt THESEUS (Innowacyjne technologie przybrzeżne na rzecz bezpieczniejszych wybrzeży Europy w kontekście zmieniającego się klimatu) poświęcony jest przygotowaniu europejskiej odpowiedzi w celu zredukowania tego ryzyka oraz zapewnienia zrównoważenia gospodarkom przybrzeżnym i źródłom utrzymania.
Naukowcy z projektu THESEUS, koordynowanego przez Uniwersytet w Bolonii, wypracowują innowacyjne strategie, które mają sprostać pojawiającym się wyzwaniom. Obejmują one:
- przywracanie lub tworzenie siedlisk przybrzeżnych;
- zastosowanie technik hydro-morfodynamicznych, takich jak konwertery energii fal, osadniki, struktury wielofunkcyjne i wały przeciwpowodziowe;
- podejmowanie działań zmniejszających oddziaływanie na społeczeństwo i gospodarkę poprzez propagowanie świadomości ryzyka i planowania przestrzennego;
- wykorzystywanie zaawansowanych systemów informacyjnych do wspomagania planowania ochrony.
Prace naukowe w ramach projektu THESEUS są prowadzone na ośmiu stanowiskach badawczych w Europie ze szczególnym naciskiem na najbardziej wrażliwe środowiska przybrzeżne, między innymi delty, estuaria i tereny podmokłe, na których mieści się wiele dużych miast i stref przemysłowych.
Część prac polegała na zgromadzeniu obszernych informacji na temat obecnych systemów przeciwpowodziowych. Przeprowadzono wywiady z lokalnymi planistami, decydentami i interesariuszami, przygotowano modele zasięgu powodzi i zastosowano zróżnicowane techniki do oszacowania niepewności w przewidywaniu zdarzeń.
Partnerzy projektu twierdzą, że główne wyzwanie polegało na zgromadzeniu ludzi reprezentujących różne specjalności i podejścia teoretyczne. Wszystkie dane zostały zestawione i udostępnione członkom zespołu za pośrednictwem bazy danych online.
Równolegle konwertery energii, konstrukcje zanurzone, roślinność denną, wały ochronne, konstrukcje pływające i falochrony poddano wielu fizycznym i numerycznym testom modelującym.
Prace w terenie przeprowadzono na stanowiskach w całej Europie oraz na rzece Jangcy w Chinach. W ramach prac doświadczalnych w Holandii i Zjednoczonym Królestwie wyliczono na przykład różnice w osłabianiu fal przez naturalne rafy. We Francji naukowcy porównali strategie zarządzania zdegradowanymi siedliskami wydm piaszczystych.
Jak twierdzą, jednym z sukcesów projektu jest zwrócenie uwagi na bieżące problemy związane z zarządzaniem strefą przybrzeżną. Partnerzy zapoznali społeczność naukową, rządy i innych użytkowników końcowych z wynikami projektu w formie prezentacji przedstawianych na międzynarodowych konferencjach naukowych, spotkaniach krajowych i podczas lokalnych wydarzeń. Prace nad projektem były relacjonowane przez prasę krajową.
W toku projektu THESEUS opracowano także kompleksowe wytyczne w zakresie zarządzania strefą przybrzeżną. Wytyczne ujmują najlepsze praktyki w spójną politykę strategiczną dla konkretnych stref przybrzeżnych. Uwzględniają istotne zagadnienia środowiskowe, społeczne i gospodarcze.
Projekt, nad którym prace mają się zakończyć w listopadzie 2013 r., otrzymał 6,5 mln EUR ze środków unijnych. W skład konsorcjum weszli naukowcy z uczelni wyższych, przedstawiciele agencji meteorologicznych i władz portowych oraz inni specjaliści z 11 krajów UE, Meksyku, Rosji, Tajwanu i USA.
Więcej informacji:
THESEUS, http://www.theseusproject.eu/
Karta informacji o projekcie: http://cordis.europa.eu/projects/rcn/92871_en.html
Uniwersytet w Bolonii, http://www.eng.unibo.it/PortaleEn/default.htmŹródło: www.cordis.europa.eu
Tagi:
strefa przybrzezna,
lab,
laboratorium,
klimat,
srodowisko
wstecz
Podziel się ze znajomymi
26-04-2018
Technika obrazowania pozwala niesamowicie szczegółowo zarejestrować nagranie pracujących komórek w 3D.
26-04-2018
Naukowcy wyizolowali z jamy ustnej człowieka dobroczynny szczep bakterii, który ma zdolność hamowania patogenów wywołujących próchnicę.
26-04-2018
26 kwietnia przypada rocznica katastrofy jądrowej w ukraińskim Czarnobylu.
26-04-2018
Najnowsze badania wykazały, że w ciągu 7 dni po grypie potwierdzonej laboratoryjnie aż 6-krotnie zwiększa się ryzyko zawału serca.
26-04-2018
Do 31 lipca 2018 r. trwa nabór zgłoszeń w ramach III edycji konkursu na najlepszą pracę dyplomową o stwardnieniu rozsianym.
26-04-2018
Regularne konsumowanie orzechów pomaga zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia migotania przedsionków.
26-04-2018
Od światła jest uzależniony rytm biologiczny człowieka, w tym wydzielanie serotoniny, która odpowiada za jakość snu i aktywność w ciągu dnia.
26-04-2018
W Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zaprezentowano przeciwdrobnoustrojowy system w postaci balustrady i poręczy schodowych.
Recenzje