Współpraca partnerska z firma Biomantis Sp z o.o.
Biomantis sp. z o.o. to firma innowacyjna, mieszcząca się w Park Life Science Jagiellońskiego Centrum Innowacji w Krakowie. W nowoczesnym laboratorium spełniającym najwyższe normy monitoringu mikrobiologicznego prowadzone są prace skoncentrowane na terapii trudno gojących się ran. Zespół naukowców zajmuje się rozpowszechnieniem biochirurgii będącej nowoczesną, bezpieczną i bardzo skuteczną metodą leczenia.
Co to jest biochirurgia?
Biochirurgia to połączenie terapii leczenia trudno gojących się ran oraz nowoczesnych biomateriałów pozwalających na wielopłaszczyznowy proces leczenia poprzez: oczyszczanie ran z martwych tkanek, zwalczanie bakterii opornych na antybiotyki oraz uwalnianie czynników wzrostu i proliferacji komórek skóry właściwej oraz nabłonka. Połączenie wszystkich tych elementów w jednym biopreparacie stanowi najbardziej skuteczną metodę leczenia trudnych do wygojenia ran.
W przeciwieństwie do tradycyjnych, używanych od czasów rzymskich biomateriałów zwierzęcych, w nowoczesnej terapii stosuje się całkowicie kontrolowane, punktowe wprowadzenie żywych czynników na docelową tkankę pacjenta. Szczegółowa kontrola oznacza wprowadzenie bezpiecznych i spełniających wszelkie wymogi mikrobiologiczne gatunków larw. W naszym laboratorium larwy są:
- hodowane na pożywkach w pełni roślinnych
- poddawane chemicznej dezynfekcji
- monitorowane w procesie produkcyjnym na aseptyczność
Co równie ważne, biomateriał jest otoczony specjalną membraną umożliwiającą biodostępność tkanek żywiciela i wysoką skuteczność działania, a jednocześnie uniemożliwiającą swobodne i niekontrolowane przemieszczanie się biomateriału. Najbardziej efektywnym gatunkiem wykorzystywanym w tego typu terapii są stadia postembrionalne Phaenicia sericata.
Dlaczego biochirurgia jest skuteczna?
Kluczem do sukcesu jest wielopoziomowe działanie pozwalające zarówno na precyzyjne usunięcie martwych tkanek, skuteczną walkę z drobnoustrojami opornymi na działanie konwencjonalnej antybiotykoterapii oraz wprowadzanie czynników wzrostu komórek pozwalających na szybkie zabliźnianie się ran. W metodach tradycyjnych najczęściej stosuje się jedynie antybiotykoterapię, która staje się coraz mniej skuteczna w związku ze zwiększeniem oporności wielu szczepów bakteryjnych. Nigdy natomiast nie pojawiają się czynniki stymulujące odtwarzanie się tkanek.
Za i przeciw biochirurgii
Stosując konwencjonalne metody biochirurgii pacjenci zgłaszali trzy grupy zastrzeżeń do stosowanej terapii: mogli odczuwać dyskomfort zwłaszcza podczas pierwszego dnia terapii, larwy bardzo często mogły uciekać poza ranę lub blokować naczynia krwionośne. Związane jest to z bezpośrednią penetracją rany pacjenta przez niczym nie ograniczone larwy. W związku z czym odnotowano dyskomfort u około 5-30% pacjentów poddanych takiej terapii. Ból jest z reguły odczuwalny po pierwszych 24h gdy następuje silny wzrost larw. Zaznaczyć należy również iż, młode larwy podczas swojego wzrostu potrzebują pożywienia, wody oraz dostatecznej ilości tlenu. Dodatkowo są czułe na zmiany temperatury otoczenia. W związku z tym biomateriał wymaga sprawnego dostarczenia do pacjenta w przeciągu 24h. Każda zwłoka w przesyłce obniża o kilka procent ich żywotność.
W terapii Biofenicia w postaci opatrunku pacjent ma gwarancję, że larwy nie wydostaną się poza obszar rany. Dodatkowo dzięki zastosowaniu siateczki polietylenowej, dostęp do rany mają wyłącznie substancję biologicznie czynne wydzielane przez larwy. Kontakt larwy z raną ograniczony jest tu do minimum. Naszą odpowiedzią na labilność materiału biologicznego jest proces konfekcjonowania oraz dostarczenia opatrunku Biofenicia do pacjenta. Proces ten został zaprojektowany w taki sposób aby zapewnić maksimum wygody dostawy opatrunku do pacjenta przy zachowaniu najwyższych standardów jakości produktu.
Tagi: biochirurgia, bio bag, opatrunek bilogiczny, bio chirurgia, bimantis, biofenicia, larwy, Phaenicia sericata, biotechnologia, stopa cukrzycowa
wstecz Podziel się ze znajomymi
Wiadomo, jak picie z przyjaciółmi działa na mózg
Odpowiedź może mieć znaczenie dla terapii uzależnień.
Prawie 50 tys. Europejczyków zmarło z powodu upałów w 2023 r.
Zmiany klimatyczne należy postrzegać jako problem zdrowotny.
W Europie trwa sezon transmisji wirusa Zachodniego Nilu
W tym roku do końca lipca zgłoszono 69 przypadków.
Ryzyko zakażeń wirusem Zachodniego Nilu jest w Polsce znikome
Człowiek nie może się zarazić poprzez kaszel.
Wirus Zachodniego Nilu nie przenosi się z człowieka na człowieka
Przenoszą go owady, takie jak komary czy meszki.
Jazda na rolkach - Czy jest dobrym sportem?
Jazda na rolkach przynosi liczne korzyści zdrowotne.
1 sierpnia weszły w życie przepisy AI Act
Nowe prawo dzieli różne rodzaje AI na cztery grupy.
Recenzje