Celem współpracy jest identyfikacja i rozwój małocząsteczkowych inhibitorów celujących specyficznie w enzymy regulujące metabolizm komórek nowotworowych (cancer metabolism).Selvita i Merck Serono, biofarmaceutyczna część koncernu Merck, ogłosiły dziś rozpoczęcie współpracy nad rozwojem nowych małocząsteczkowych inhibitorów celujących specyficznie w enzymy regulujące metabolizm komórek nowotworowych. Współpraca badawcza obu firm obejmie kluczowe szlaki metaboliczne związane z namnażaniem komórek nowotworowych.
W ramach umowy, w latach 2013 – 2015, Selvita otrzyma od Merck Serono 2,4 miliona euro (ok. 10 milionów zł) z tytułu prac badawczo – rozwojowych prowadzonych przez Spółkę i dodatkowe fundusze na pokrycie kosztów zewnętrznych. Merck Serono będzie również wykonywać dodatkowe prace badawcze na własny koszt, w ramach wspólnie opracowanego harmonogramu. Po zakończeniu współpracy strony deklarują chęć dalszego rozwoju cząsteczek odkrytych w ramach projektu. W przypadku osiągniecia zamierzonych celów w rozwoju przedklinicznym i klinicznym nowych cząsteczek będących rezultatem współpracy, Selvita otrzyma dodatkowe płatności z tytułu kamieni milowych.
Celem wspólnego projektu jest dostarczenie pierwszych w badaniach klinicznych na świecie inhibitorów enzymów regulujących metabolizm komórek nowotworowych (tzw. leki first-in-class), o szerokim potencjale terapeutycznym. Obydwie firmy przyczynią się do osiągnięcia zamierzonych celów badawczych wnosząc do współpracy swoje dotychczasowe doświadczenie z zakresu walidacji nowych celów terapeutycznych, bioinformatyki, chemii medycznej, biologii in vitro i in vivo oraz toksykologii.
„W ramach naszej strategii, wykorzystujemy ogromną wiedzę techniczną partnerów, aby nieustannie wzbogacać nasze portfolio projektów o cząsteczki o innowacyjnym mechanizmie działania.” stwierdziła Susan Jane Herbert, Wiceprezes i Dyrektor ds. Rozwoju i Strategii w Merck Serono. „Patrząc przez pryzmat znakomitych możliwości Selvity w obszarze onkologii, wierzymy, że nowe przedsięwzięcie, które właśnie rozpoczynamy, umożliwi połączenie naszych wysiłków w obszarze odkrywania leków oraz dostarczania nowych cząsteczek aktywnych i pozwoli wkrótce odmienić na lepsze życie pacjentów onkologicznych."
Paweł Przewięźlikowski, Prezes Zarządu Selvity stwierdził: „To dla nas zaszczyt, że będziemy tworzyć zespół badawczy z naukowcami Merck Serono i łączyć wiedzę obu firm z dziedziny onkologii i odkrywania nowych leków oraz nasze zasoby techniczne.”
Krzysztof Brzózka, Dyrektor ds. Naukowych i Członek Zarządu Selvita S.A., dodał: „Obie firmy stawiają sobie za cel szybką walidację zidentyfikowanych celów terapeutycznych w trakcie fazy przedklinicznej, a następnie wykorzystanie wyników tych badań w dalszych fazach klinicznego rozwoju nowych terapii. Wierzę, że dynamiczne i innowacyjne środowisko cechujące obie firmy gwarantuje nowatorskie i skuteczne podejście naukowe w ramach wspólnej inicjatywy badawczej.”
Selvita rozpoczęła prace nad swoim pierwszym programem badawczym w obszarze onkologii w 2008 roku. W trakcie kolejnych pięciu lat firma zbudowała zespół wysoko wykwalifikowanych ekspertów, których kompetencje pokrywają cały proces odkrywania i rozwoju nowych leków w fazie przedklinicznej.
# # #
O Merck Serono
Merck Serono jest biofarmaceutyczną częścią grupy Merck KGaA, z siedzibą w Darmstadt w Niemczech. Merck Serono oferuje wiodące na rynku farmaceutycznym produkty w 150 krajach świata. Obszerne portfolio firmy wspomaga pacjentów zmagających się z chorobami nowotworowymi, stwardnieniem rozsianym, bezpłodnością, zaburzeniami endokrynologicznymi i metabolicznymi oraz chorobami układu sercowo-naczyniowego. W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, firma działa pod marką EMD Serono jako jednostka niezależna, wyłączona z Merck Serono.
Merck Serono odkrywa, rozwija, produkuje i wprowadza na rynek leki na receptę zarówno o pochodzeniu chemicznym jak i biologicznym, ze specjalistycznymi wskazaniami. W 2012 roku Merck Serono wydał 1,19 miliarda euro na działalność badawczo – rozwojową, co stanowiło 19,8% przychodów. Merck Serono skupia swoje działanie w obszarze nowych leków na wszelkiego rodzaju innowacjach, których celem jest doprowadzenie do znaczącej zmiany życia pacjentów.
Jednym z flagowych produktów koncernu Merck Serono, sprzedawanym na całym świecie, jest obecnie Rebif® (interferon beta-1a), stosowany w leczeniu nawracającej postaci stwardnienia rozsianego. Erbitux®, przeciwciało monoklonalne celujące w receptor naskórkowego czynnika wzrostowego (EGFR), jest drugim co do wielkości sprzedaży produktem, zarejestrowanym w leczeniu przerzutującego raka jelita grubego (mCRC) oraz płaskonabłonkowego raka narządów głowy i szyi (SCCHN). Merck nabył prawa do sprzedaży Erbitux® poza terytorium Stanów Zjednoczonych i Kanady od ImClone LLC, spółki zależnej koncernu Eli Lilly w 1998 r.
O Merck
Merck KGaA z siedzibą w Darmstadt w Niemczech jest wiodącym koncernem działającym w branży farmaceutycznej, chemicznej i life science o przychodach 11,2 mld euro w 2012 roku. Historia firmy, rozpoczęła się w 1668 roku, zaś przyszłość grupy Merck tworzy blisko przez 38 000 pracowników w 66 krajach. Merck prowadzi swoją działalność operacyjną w ramach spółki komandytowo-akcyjnej Merck KGaA, w której rodzina Merck posiada w przybliżeniu 70% udziałów, a pozostałe 30% pozostaje w rękach akcjonariuszy niezwiązanych z rodziną. W 1917 roku spółka zależna Merck & Co uległa przewłaszczeniu w Stanach Zjednoczonych i od tamtego momentu funkcjonuje jako niezależna firma.
O Selvicie
Selvita jest polską prywatną firmą biotechnologiczną działającą w obszarze odkrywania i rozwoju leków stosowanych w leczeniu chorób nowotworowych, chorób ośrodkowego układu nerwowego
i chorób autoimmunologicznych. Zajmuje się również świadczeniem usług badawczo – rozwojowych
wspierających projekty innowacyjne. Selvita została założona w 2007 roku i aktualnie zatrudnia 162 pracowników, w tym 53 z tytułem doktorskim.
Selvita prowadzi obecnie kilka wewnętrznych projektów badawczych znajdujących się na różnych etapach badań przedklinicznych. Zgodnie z przewidywaniami, pierwsze związki wprowadzone zostaną do prób klinicznych w 2015 roku. Najbardziej zaawansowanymi programami Selvity są: projekt SEL24 skupiający się na inhibitorach kinaz PIM/FLT3, z głównym wskazaniem terapeutycznym w ostrej białaczce szpikowej, a także inne nowotwory układu krwiotwórczego oraz projekt SEL120 rozwijający pierwsze w swojej klasie i selektywne małocząsteczkowe inhibitory kinazy CDK8. Wśród innych projektów innowacyjnych prowadzonych obecnie, należy wymienić m.in. SEL141, znajdujący się na wczesnym etapie zaawansowania, rozwijający serię inhibitorów DYRK1A, kinazy o potencjale terapeutycznym w leczeniu tauopatii (w tym choroby Alzheimera i zespołu Downa), SEL201 – selektywne małocząsteczkowe inhibitory kinaz MNK1/2 w obszarze onkologii oraz projekt SEL212, skupiający się wokół modulatorów inflamasomu z indykacją w leczeniu zaburzeń autozapalnych i autoimmunologicznych.
Partnerzy i klienci Selvity w obszarze odkrywania leków to ponad pięćdziesiąt dużych i średnich przedsiębiorstw farmaceutycznych i biotechnologicznych z USA i Europy. Selvita S.A. jest notowana na rynku NewConnect Giełdy Papierów Wartościowych (SLV). Dodatkowe informacje o Selvicie można znaleźć pod adresem http://www.selvita.com/.
Recenzje