Owady mogą wspomagać hodowlę inwentarza żywego
Obawy o bezpieczeństwo żywności uwypukliły potrzebę poszukiwania bardziej zrównoważonych źródeł białka. Owady są w coraz większym stopniu uznawane za doskonałe, alternatywne białko do wykorzystania w paszach. Wiele gatunków jest wysoce pożywnych, a hodowla owadów wywiera mniejszy wpływ na środowisko niż tradycyjne źródła białka paszowego.
Owady można szybko i skutecznie hodować na różnych odpadach organicznych, redukując w ten sposób ogólną ilość powstających w toku procesu odpadów o około 60%. Pozostałe odpady nadają się także do recyklingu na nawóz. Hodowlę owadów można prowadzić oszczędnie z wykorzystaniem takich podłoży jak odpady roślinne, organiczne odpady domowe i obornik. Należałoby również rozważyć uregulowania prawne w zakresie bezpiecznego stosowania podłoży.
Realizacji projektu badawczego PROTEINSECT (Enabling the exploitation of insects as a sustainable source of protein for animal feed and human nutrition) podjęła się Agencja Badań Żywności i Ochrony Środowiska (FERA), Zjednoczone Królestwo, wraz z partnerami z Chin i Afryki oraz Europy, w celu posunięcia naprzód zmian w obecnym ustawodawstwie UE.
Projekt poświęcony będzie efektywności i bezpieczeństwu zwiększania wykorzystania tego źródła białka paszowego. Istnieje nadzieja, że białko owadzie zostanie ostatecznie dopuszczone w paszach dla trzody chlewnej i drobiu, gdyż stanowią naturalną część ich diety.
"Aby białko owadzie mogło stać się istotnym składnikiem pasz, potrzebna jest zmiana ustawodawstwa europejskiego, jeżeli chcemy dopuścić stosowanie go w paszach dla trzody chlewnej, drobiu oraz ryb" - zauważa Elaine Fitches, koordynatorka dofinansowanego z 7PR projektu PROTEINSECT z ramienia FERA.
"W toku naszych prac nad projektem PROTEINSECT gromadzimy dowody na zrównoważenie, bezpieczeństwo i rentowność tego źródła białka, które pozwala zapewnić dobrej jakości artykuły spożywcze oraz istotne korzyści dla środowiska" - dodaje.
Stwierdziła również, że poglądy opinii publicznej na temat hodowli i wykorzystywania białka owadziego w paszach są niezwykle ważne dla projektu i zachęciła do udziału w krótkim sondażu dostępnym teraz w witrynie FERA.
Więcej informacji:
FERA, http://www.fera.defra.gov.uk
PROTEINSECT, http://www.proteinsect.eu/
Karta informacji o projekcie: http://cordis.europa.eu/projects/rcn/105074_pl.html
Źródło: www.cordis.europa.eu
Tagi: hodowla, owad, inwentarz, lab, laboratorium
wstecz Podziel się ze znajomymi
Wiadomo, jak picie z przyjaciółmi działa na mózg
Odpowiedź może mieć znaczenie dla terapii uzależnień.
Prawie 50 tys. Europejczyków zmarło z powodu upałów w 2023 r.
Zmiany klimatyczne należy postrzegać jako problem zdrowotny.
W Europie trwa sezon transmisji wirusa Zachodniego Nilu
W tym roku do końca lipca zgłoszono 69 przypadków.
Ryzyko zakażeń wirusem Zachodniego Nilu jest w Polsce znikome
Człowiek nie może się zarazić poprzez kaszel.
Wirus Zachodniego Nilu nie przenosi się z człowieka na człowieka
Przenoszą go owady, takie jak komary czy meszki.
Jazda na rolkach - Czy jest dobrym sportem?
Jazda na rolkach przynosi liczne korzyści zdrowotne.
1 sierpnia weszły w życie przepisy AI Act
Nowe prawo dzieli różne rodzaje AI na cztery grupy.
Recenzje