Badania unijne nad erytrocytami posuwają naprzód opiekę nad chorymi na rzadkie postaci anemii
Pierwotne przyczyny około 90 różnych typów chorób niedokrwiennych nie zostały jeszcze dostatecznie zbadane. Powiązanie między przyczynami molekularnymi a objawami klinicznymi w chorobach niedokrwiennych, takich jak anemia sierpowata i grupy dziedzicznych chorób krwi - talasemia - nie zostało dobrze poznane, przez co terapie są często nieskuteczne.
W konsekwencji istnieje ogromne zapotrzebowanie na nowe narzędzia w celu udoskonalenia diagnostyki i monitorowania progresji chorób niedokrwiennych. Tutaj właśnie do akcji wkracza COMMITMENT - nowy projekt badawczy dofinansowany ze środków unijnych. W toku najbliższych pięciu lat realizacji projektu mają zostać opracowane niezawodne technologie obrazowania na potrzeby leczenia rzadkich przypadków anemii i spersonalizowanej farmakoterapii.
Innowacyjne podejście międzynarodowej grupy badawczej, której pracami przewodzi dr Lars Kaestner, kierownik Centrum Obrazowania Molekularnego i Badań Przesiewowych przy Uniwersytecie w Saarland, Niemcy, opiera się na połączeniu określonych technologii obrazowania (molekularnego i funkcjonalnego).
"Poszczególne technologie, i w szerszym zakresie ich połączenie, umożliwią identyfikację i analizę czynników molekularnych leżących u podstaw rzadkich postaci anemii. W ten sposób ta innowacyjna technologia zapewni nowatorskie narzędzie diagnostyczne, które pozwoli lepiej poznać pierwotną patofizjologię rzadkiej postaci anemii. Umożliwi nam opracowanie nowych (spersonalizowanych) terapii dla tej grupy rozpoznanych, pojawiających się i jeszcze nieodkrytych chorób niedokrwiennych" - wyjaśnia dr Kaestner.
Aby wprowadzić w życie ten ambitny plan prac, dr Kaestner zgromadził multidyscyplinarne konsorcjum, łączące specjalistyczną wiedzę z małych i średnich przedsiębiorstw specjalizujących się z powodzeniem w badaniach naukowych oraz czołowych instytucji akademickich.
Projekt COMMITMENT służy za pomost między ukierunkowanymi technologicznie MŚP a ukierunkowanymi badawczo partnerami naukowymi w realizacji celu Międzynarodowego Konsorcjum ds. Badań nad Chorobami Rzadkimi (IRDIRC), jakim jest opracowanie nowych metod diagnostycznych i 200 nowych terapii do roku 2020.
Projekt COMMITMENT, którego zakończenie zaplanowano na wrzesień 2018 r., otrzymał 6 mln EUR z budżetu Siódmego programu ramowego Unii Europejskiej.
Więcej informacji:
COMMITMENT, http://www.rare-anaemia.eu/
Karta informacji o projekcie: http://cordis.europa.eu/projects/rcn/110168_pl.html
Źródło: www.cordis.europa.eu
Tagi: badania, erytrocyty, anemia, lab, laboratorium, choroba, diagnostyka
wstecz Podziel się ze znajomymi
Wiadomo, jak picie z przyjaciółmi działa na mózg
Odpowiedź może mieć znaczenie dla terapii uzależnień.
Prawie 50 tys. Europejczyków zmarło z powodu upałów w 2023 r.
Zmiany klimatyczne należy postrzegać jako problem zdrowotny.
W Europie trwa sezon transmisji wirusa Zachodniego Nilu
W tym roku do końca lipca zgłoszono 69 przypadków.
Ryzyko zakażeń wirusem Zachodniego Nilu jest w Polsce znikome
Człowiek nie może się zarazić poprzez kaszel.
Wirus Zachodniego Nilu nie przenosi się z człowieka na człowieka
Przenoszą go owady, takie jak komary czy meszki.
Jazda na rolkach - Czy jest dobrym sportem?
Jazda na rolkach przynosi liczne korzyści zdrowotne.
1 sierpnia weszły w życie przepisy AI Act
Nowe prawo dzieli różne rodzaje AI na cztery grupy.
Recenzje