Chromosom Y nie jest potrzebny do zapłodnienia
Prof. A. Ward przeprowadziła eksperymenty na myszach. Wykazały one, że do zapłodnienia nie jest potrzebny cały chromosom Y. Wystarczą jedynie dwa geny: Sry, od którego zależy rozwój jąder, oraz Eif2s3y - sterujący spermatogenezą (procesem powstawania i dojrzewania plemników).
"Czy to oznacza, że chromosom Y (albo jego znaczna część) nie jest już potrzebny? Tak, mając na uwadze najnowsze osiągnięcie w technice wspomaganego rozrodu" – twierdzi badaczka na stronie internetowej Uniwersytetu Hawajskiego w artykule "Two Y genes can replace the Y chromosome for assisted reproduction in mice".
Dodaje jednak, że w naturalnej prokreacji bez całego chromosomu Y zapłodnienie nadal nie jest możliwe.
Prof. Monika Ward wraz ze swym zespołem przeprowadziła eksperyment, w którym wykorzystała zmodyfikowane samce myszy. Zamiast pełnego chromosomu Y miały one jedynie dwa geny: Sry oraz Eif2s3y. Nie były jednak zdolne do zapłodnienia, bo w ich organizmie plemniki nie mogły już w pełni dojrzewać.
Yasuhiro Yamauchi z zespołu polskiej uczonej dokonał na komórkach rozrodczych myszy sztucznego zapłodnienia. Polegało ono na tym, że nie w pełni jeszcze dojrzałe jeszcze plemniki, tzw. spermatydy, wstrzyknął do komórki jajowej (jest to tzw. metoda ROSI). Uzyskano w ten sposób zarodek, który wprowadzono następnie do organizmu samicy gryzonia, która urodziła potomstwo.
Nie wiadomo jeszcze, na ile ta technika jest bezpieczna u ludzi. W przyszłości daje ona jednak nadzieję na doczekanie się potomstwo również mężczyznom, którym nie można dziś pomóc. Prof. Monika A. Ward twierdzi, że przy zastosowaniu sztucznego zapłodnienia wystarcza minimalna zawartość chromosomu Y, jeśli tylko znajdują się nim dwa geny - Sry oraz Eif2s3y.
Prof. Monika A. Ward urodziła się w Poznaniu i ma polskie obywatelstwo; jej nazwisko panieńskie to Monika A. Gawecka – poinformował PAP jej mąż W. Steven Ward, który jest dyrektorem Institute for Biogenesis Research (IBR) w John A. Burns School of Medicine University of Hawaii w Manoa.
Polska uczona studiowała na poznańskim Uniwersytecie Adama Mickiewicza, w Poznaniu zrobiła również doktorat, potem wyjechała do USA. Na Uniwersytecie Hawajskim zajmuje się badaniami w zakresie biologii reprodukcyjnej.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: chromosom Y, lab, laboratorium, zapłodnienie
wstecz Podziel się ze znajomymi
Wiadomo, jak picie z przyjaciółmi działa na mózg
Odpowiedź może mieć znaczenie dla terapii uzależnień.
Prawie 50 tys. Europejczyków zmarło z powodu upałów w 2023 r.
Zmiany klimatyczne należy postrzegać jako problem zdrowotny.
W Europie trwa sezon transmisji wirusa Zachodniego Nilu
W tym roku do końca lipca zgłoszono 69 przypadków.
Ryzyko zakażeń wirusem Zachodniego Nilu jest w Polsce znikome
Człowiek nie może się zarazić poprzez kaszel.
Wirus Zachodniego Nilu nie przenosi się z człowieka na człowieka
Przenoszą go owady, takie jak komary czy meszki.
Jazda na rolkach - Czy jest dobrym sportem?
Jazda na rolkach przynosi liczne korzyści zdrowotne.
1 sierpnia weszły w życie przepisy AI Act
Nowe prawo dzieli różne rodzaje AI na cztery grupy.
Recenzje