Pobudzanie współpracy między europejskimi a kanadyjskimi naukowcami
Konkretnie projekt ERA-CAN+, realizowany od października 2013 r., ma ustalić możliwe sposobności współpracy w ramach ósmego programu ramowego w zakresie badań naukowych i innowacji „Horyzont 2020”. Globalna sieć badawcza umożliwia naukowcom pracę z najlepszymi przedstawicielami w swojej dziedzinie, efektywniejsze wykorzystywanie zasobów, no i przede wszystkim zwiększenie siły ostatecznego oddziaływania projektów.
Liczba Kanadyjczyków uczestniczących w projektach podejmowanych w kontekście europejskich programów ramowych stale rośnie od lat. Łącznie 228 kanadyjskich naukowców i instytucji badawczych zaangażowało się w 187 projektów w Siódmym programie ramowym (2007-2013). To ponad dwukrotność 97 Kanadyjczyków, którzy wzięli udział w 6PR (2002-2006).
„Kanada jest nieocenionym partnerem Unii Europejskiej w szerokiej gamie obszarów współpracy, a nasze partnerstwo w badaniach naukowych i innowacjach jest szczególnie silne” - stwierdziła niedawno unijna ambasador Marie-Anne Coninsx. „Projekt ERA-CAN+ przyczyni się do dalszego zacieśnienia już silnych więzów. Wspólna inicjatywa odegra przede wszystkim zasadniczą rolę we wspomaganiu procesu umacniania współpracy w nowych, wspólnie ustalonych obszarach priorytetowych badań arktycznych i morskich”.
Projekt działać będzie na rzecz współpracy w nauce, technologii i innowacji między Kanadą a UE poprzez dyskusje na temat strategii, wymianę naukową i dzielenie się informacjami o możliwościach dofinansowania. Niektóre z sesji będą miały formę konferencji wideo. Organizacje badawcze i uczelnie zachęca się do organizowania sesji informacyjnych.
Projekt ERA-CAN+ odegra także zasadniczą rolę w propagowaniu możliwości badawczo-innowacyjnych, bowiem wielu naukowców nie ma po prostu świadomości istniejących możliwości współpracy transgranicznej. W ramach projektu podjęta zostanie także próba wsparcia naukowców w przejściu z laboratorium na rynek. Komercjalizacja wyników prac badawczych pozostaje słabym punktem europejskich badań, co ma naprawić program „Horyzont 2020”.
W skład konsorcjum weszło siedem wiodących stowarzyszeń i organizacji z Europy i Kanady, działających na rzecz badań, innowacji i dyskusji nad polityką publiczną. Pośród partnerów z Kanady należy wymienić Stowarzyszenie Uczelni Wyższych i Kolegiów Kanady, Departament Spraw Zagranicznych, Handlu i Rozwoju oraz Forum Polityki Publicznej.
Europejscy partnerzy to Agenzia per la Promozione della Ricerca Europea we Włoszech, Centre National de la Recherche Scientifique z Francji, Agencja Zarządzania Projektami przy DLR z Niemiec oraz Zentrum für Soziale Innovation z Austrii. Partner z Włoch będzie pełnić funkcję koordynatora projektu.
Inicjatywa ERA-CAN została tak pomyślana, aby zbiec się z uruchomieniem programu „Horyzont 2020”, opierając się na dwóch wcześniejszych przedsięwzięciach ERA-CAN, które poczyniły istotne postępy w poszerzaniu europejsko-kanadyjskiej współpracy badawczej. Program, którego budżet do roku 2020 ma wynieść ponad 70 mld EUR, wykorzysta naukę i technologię do promowania wzrostu gospodarczego opartego na innowacyjności.
Inicjatywa przypada także na czas niedawnego podpisania kompleksowej umowy gospodarczo-handlowej Kanada-UE.
Więcej informacji:
ERA-CAN+, http://www.era-can.ca/
Źródło: www.cordis.europa.eu
Tagi: polityka badawcza, lab, laboratorium, badania, wspolpraca
wstecz Podziel się ze znajomymi
Wiadomo, jak picie z przyjaciółmi działa na mózg
Odpowiedź może mieć znaczenie dla terapii uzależnień.
Prawie 50 tys. Europejczyków zmarło z powodu upałów w 2023 r.
Zmiany klimatyczne należy postrzegać jako problem zdrowotny.
W Europie trwa sezon transmisji wirusa Zachodniego Nilu
W tym roku do końca lipca zgłoszono 69 przypadków.
Ryzyko zakażeń wirusem Zachodniego Nilu jest w Polsce znikome
Człowiek nie może się zarazić poprzez kaszel.
Wirus Zachodniego Nilu nie przenosi się z człowieka na człowieka
Przenoszą go owady, takie jak komary czy meszki.
Jazda na rolkach - Czy jest dobrym sportem?
Jazda na rolkach przynosi liczne korzyści zdrowotne.
1 sierpnia weszły w życie przepisy AI Act
Nowe prawo dzieli różne rodzaje AI na cztery grupy.
Recenzje