Otwarcie pracowni rezonansu magnetycznego dla Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu
Fundusze na budowę obiektu pozyskano z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2007 – 2013, Priorytet 1., Działanie 1.4, przy czym wartość dofinansowania wyniosła 1 306 081,11 zł, a całkowita wartość projektu to 4 725 701,60 zł. Budowę rozpoczęto 1 września 2011 roku, a ukończono w 2012. Pod koniec 2013 roku zainstalowano w nim rezonans magnetyczny zakupiony ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Bazę centrum stanowią: zwierzętarnia dla dużych zwierząt, pomieszczenia laboratoryjno-badawcze (pracownia angiograficzna i elektrofizjologiczna, pracownia ultrasonograficzna i elektrokardiograficzna, laboratorium diagnostyki obrazowej, pracownia rezonansu magnetycznego oraz pracownia tomografii komputerowej), a także pomieszczenia higieniczno-sanitarne dla ludzi i zwierząt.
***
Celem budowy Centrum Diagnostyki Eksperymentalnej i Innowacyjnych Technologii Biomedycznych było umożliwienie realizacji projektów badawczych, w których modelem badawczym są duże zwierzęta. W Katedrze Chorób Wewnętrznych z Kliniką Koni, Psów i Kotów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu od wielu lat są prowadzone kardiologiczne badania przedkliniczne, na pograniczu medycyny weterynaryjnej i medycyny człowieka, jednak istnieje potrzeba dalszego rozwoju tego kierunku badań. Powstałe Centrum Diagnostyki Eksperymentalnej i Innowacyjnych Technologii Biomedycznych, które spełnia najwyższe standardy jakościowe, ma odpowiednie zaplecze dla zwierząt doświadczalnych oraz bazę lokalową i sprzętową, która pozwala na prowadzenie badań na europejskim poziomie. Inwestycja ta pozwoli na uzyskanie certyfikatów gwarantujących prowadzonym w nim badaniom wiarygodność i odpowiednią pozycję zarówno w świecie naukowym jak i praktyce gospodarczej. W Centrum Diagnostyki Eksperymentalnej i Innowacyjnych Technologii Biomedycznych można prowadzić kompleksowe badania na dużych zwierzętach np. świniach, które stanową bardzo dobry model zwierzęcy do badań naukowych, nie tylko z zakresu kardiologii, ale i innych specjalności jak neurologia, gastroenterologia czy onkologia. Badania eksperymentalne mogą być także prowadzone na innych gatunkach zwierząt np. psach i królikach. Badania prowadzone w Centrum pozwolą na większą skalę rozwijać i wdrażać nowe technologie oraz metody leczenia opracowane przez naukowców z kraju i zagranicy.
Zapraszamy na stronę internetową centrum: www.biomed.up.wroc.pl
Źródło: www.up.wroc.pl
Tagi: Centrum Diagnostyki Eksperymentalnej i Innowacyjnych Technologii Biomedycznych, lab, laboratorium
wstecz Podziel się ze znajomymi
Wiadomo, jak picie z przyjaciółmi działa na mózg
Odpowiedź może mieć znaczenie dla terapii uzależnień.
Prawie 50 tys. Europejczyków zmarło z powodu upałów w 2023 r.
Zmiany klimatyczne należy postrzegać jako problem zdrowotny.
W Europie trwa sezon transmisji wirusa Zachodniego Nilu
W tym roku do końca lipca zgłoszono 69 przypadków.
Ryzyko zakażeń wirusem Zachodniego Nilu jest w Polsce znikome
Człowiek nie może się zarazić poprzez kaszel.
Wirus Zachodniego Nilu nie przenosi się z człowieka na człowieka
Przenoszą go owady, takie jak komary czy meszki.
Jazda na rolkach - Czy jest dobrym sportem?
Jazda na rolkach przynosi liczne korzyści zdrowotne.
1 sierpnia weszły w życie przepisy AI Act
Nowe prawo dzieli różne rodzaje AI na cztery grupy.
Recenzje