Poprawa bezpieczeństwa nanomateriałów
Aczkolwiek prócz tych pożądanych korzyści, wytworzone nanomateriały (ENM) i nanotechnologiczne zastosowania budzą obawy o ich możliwe oddziaływanie na zdrowie oraz bezpieczeństwo człowieka i środowiska. Wcześniej nie prowadzono systematycznych badań nad zagrożeniami czy narażeniem na działanie ENM, niemniej w ostatnich latach europejska społeczność naukowa podjęła prace w tym zakresie. Około 50 projektów 6PR i 7PR, zakończonych lub w toku realizacji, w które zainwestowano 137 mln EUR, przyczyniło się do postępów w nanotechnologii i zarządzaniu bezpieczeństwem.
W ramach jednego z tych jakże ważnych projektów - NANOFORCE - który poświęcony jest nanotechnologii w przemyśle chemicznym, ogłoszono niedawno wyniki testów laboratoryjnych przeprowadzanych w Polsce, Słowenii i we Włoszech. Wszystkie laboratoria zajmowały się badaniem toksyczności nanocząstek w rozmaitych produktach.
Veneto Nanotech, z siedzibą we Włoszech, badało czynniki ryzyka związane z nanocząstkami zawartymi w wielu środkach antybakteryjnych. Testy wykazały, że ryzyko w czasie kontaktu użytkownika podczas lakierowania, zwłaszcza za pomocą pędzla, było bardzo niskie. Jednak wzrastało kiedy proszek uwalniał się ze środka czyszczącego w pomieszczeniach. Tymczasem koledzy z Uniwersytetu w Novej Goricy, Słowenia, analizowali toksyczność nanocząstek w wodzie wypłukanej z farb. Według uzyskanych wyników znacznie mniej nanocząstek uwalniało się w wyniku mycia/opadów deszczu niż zanurzenia. Polscy partnerzy z Instytutu Wysokich Ciśnień PAN prowadzili równolegle badania nad toksycznością syntetyzowanego nanoproszku ZnO. W toku prowadzonych doświadczeń zespół stwierdził, że proste testy, w których nanocząstki są dodawane do nośnika, nie pozwalają na wyciągnięcie wniosków dotyczących toksyczności nanocząstek.
Mając na względzie łączenie wiedzy naukowej i biznesu w Europie Środkowej, w ramach projektu NANOFORCE przyjęto unikatowe podejście polegające na bezpośrednich kontaktach z przemysłem, zwłaszcza przedsiębiorstwami chemicznymi. Przedstawiciel NANOFORCE zauważył: „Naszym nadrzędnym celem jest lepsza integracja nauki, przemysłu, finansów, zarządzania i regulacji prawnych, aby umożliwić nanotechnologiom generowanie korzyści dla obecnych i przyszłych pokoleń w Europie”.'
NANOFORCE jest zaledwie jednym elementem europejskiego ruchu na rzecz nanobezpieczeństwa, będąc członkiem klastra UE ds. nanobezpieczeństwa (EU Nanosafety Cluster), który powołano, aby zadbać o możliwie jak najlepszą koordynację i optymalną zespołowość prowadzonych badań nad nanobezpieczeństwem, takich jak NANOFORCE. Klaster, gromadzący projekty 6PR i 7PR, ma zoptymalizować synergie między projektami poświęconymi wszelkim aspektom nanobezpieczeństwa, w tym toksykologii, ekotoksykologii, ocenie narażenia, mechanizmom interakcji, ocenie ryzyka i normalizacji.
Więcej informacji:
NANOFORCE, http://www.nanoforceproject.eu/
Źródło: www.cordis.europa.eu
Tagi: nanotechnologia, nanomaterial, lab, laboratorium, bezpieczenstwo
wstecz Podziel się ze znajomymi
Wiadomo, jak picie z przyjaciółmi działa na mózg
Odpowiedź może mieć znaczenie dla terapii uzależnień.
Prawie 50 tys. Europejczyków zmarło z powodu upałów w 2023 r.
Zmiany klimatyczne należy postrzegać jako problem zdrowotny.
W Europie trwa sezon transmisji wirusa Zachodniego Nilu
W tym roku do końca lipca zgłoszono 69 przypadków.
Ryzyko zakażeń wirusem Zachodniego Nilu jest w Polsce znikome
Człowiek nie może się zarazić poprzez kaszel.
Wirus Zachodniego Nilu nie przenosi się z człowieka na człowieka
Przenoszą go owady, takie jak komary czy meszki.
Jazda na rolkach - Czy jest dobrym sportem?
Jazda na rolkach przynosi liczne korzyści zdrowotne.
1 sierpnia weszły w życie przepisy AI Act
Nowe prawo dzieli różne rodzaje AI na cztery grupy.
Recenzje