Najstarsza choroba zakaźna ludzkości
Trąd znany jest z wielu źródeł starożytnych, występuje m.in. w Biblii. Na łamach pisma "Public Library of Science. Neglected Tropical Diseases" naukowcy dowodzą, że trąd może towarzyszyć ludzkości od milionów lat.
W 2008 r. odkryto nową bakterię wywołującą trąd, którą nazwano Mycobacterium lepromatodis. Dotąd znano wyłącznie jeden gatunek odpowiedzialny za tę chorobę, Mycobacterium leprae.
Badania porównawcze obu genomów dowodzą, że wspólny przodek dwu bakterii żył około 10 mln lat temu. Przed rozdzieleniem się na dwa gatunki bakteria przeszła ewolucję, polegającą na znacznej redukcji genów. Około 40 proc. genów jej genomu przestało być aktywnych. Niektóre stały się nieaktywnymi pseudogenami, inne wręcz zostały utracone. Dezaktywacja rozpoczęła się ok. 20 mln lat temu.
Autorzy publikacji, Xiang Yang Han z University of Texas i J. Silva z Universitat de Valencia w Hiszpanii, uważają, że jednym z dowodów na długie istnienie choroby jest fakt, że występuje ona w zasadzie wyłącznie u człowieka.
Poza ludzkim ciałem bakterie trądu giną, dlatego do niedawna trudno było prowadzić na nich badania laboratoryjne. Odkryto je jeszcze u pancerników amerykańskich – które obecnie wykorzystuje się do badań – ale zwierzęta te zostały najprawdopodobniej zarażone przez ludzi kilkaset lat temu.
Ponadto, analiza Mycobacterium leprae z całego świata pokazuje, że genetycznie są one identyczne. Oznacza to, że towarzyszyły już ludziom opuszczającym Afrykę około 100 tys. lat temu. Zdaniem badaczy genetyczna stabilność bakterii jest znakiem długotrwałego pasożytnictwa w przeszłości, które trwało dłużej niż 100 tys. lat.
Źródło: www.pap.pl
Tagi: choroba zakazna, trad, lab, laboratorium, genom, bakterie, chorobotworczosc
wstecz Podziel się ze znajomymi
Wiadomo, jak picie z przyjaciółmi działa na mózg
Odpowiedź może mieć znaczenie dla terapii uzależnień.
Prawie 50 tys. Europejczyków zmarło z powodu upałów w 2023 r.
Zmiany klimatyczne należy postrzegać jako problem zdrowotny.
W Europie trwa sezon transmisji wirusa Zachodniego Nilu
W tym roku do końca lipca zgłoszono 69 przypadków.
Ryzyko zakażeń wirusem Zachodniego Nilu jest w Polsce znikome
Człowiek nie może się zarazić poprzez kaszel.
Wirus Zachodniego Nilu nie przenosi się z człowieka na człowieka
Przenoszą go owady, takie jak komary czy meszki.
Jazda na rolkach - Czy jest dobrym sportem?
Jazda na rolkach przynosi liczne korzyści zdrowotne.
1 sierpnia weszły w życie przepisy AI Act
Nowe prawo dzieli różne rodzaje AI na cztery grupy.
Recenzje