Odkrycie 715 nowych planet ogłosiła NASA
Łącznie astronomowie znają więc już prawie 1700 planet w pobliżu innych gwiazd niż Słońce.
Wyniki zostaną opublikowane 10 marca w czasopiśmie naukowym „The Astrophysical Journal”, ale NASA już teraz pochwaliła się sukcesem. Odkrycia tak hurtowej liczby planet jeszcze do tej pory nie ogłaszano.
Pracujący w kosmosie teleskop Keplera obserwuje 150 tysięcy gwiazd i wśród nich znalazł kilka tysięcy kandydatek na posiadanie planet. Jednak potencjalne planety trzeba następnie zweryfikować dalszymi obserwacjami i badaniami. Po przejściu takiej procedury pozostało 715 planet pozasłonecznych.
Metoda obserwacji opiera się na wykrywaniu niewielkich spadków jasności gwiazd spowodowanych okresowymi przejściami planet przed gwiazdą, gdy orbita planety jest odpowiednio usytuowana względem obserwatora na Ziemi i umożliwia takiej przejścia zwane przez naukowców tranzytami. Takie spadki jasności trzeba następnie odróżnić od zmian blasku gwiazdy z innych przyczyn, np. z powodu fizycznych zmian w gwieździe.
Jedną z metod weryfikacji odkrytej próbki kandydatek na planety było zastosowanie metod analizy prawdopodobieństwa. Gdyby kandydatki na planety były rozmieszczone wokół swoich gwiazd losowo, to niewielka ich liczba posiadałaby wielokrotne układy planetarne z plantami tranzytującymi. W rzeczywistości naukowcy wykryli setki takich potencjalnych układów wieloplanetarnych. Dokładna dalsza analiza wytypowanych przypadków pozwoliła ostatecznie na potwierdzenie nowych planet.
Zdecydowana większość nowych planet, bo prawie 95 procent, jest mniejsza niż Neptun. Oznacza to znaczące zwiększenie próbki znanych małych egzoplanet. Łącznie planety okrążają 305 gwiazd, czyli grupa układów z wieloma planetami również znacząco się zwiększyła.
Cztery z nowych planet mają rozmiary mniejsze niż 2,5 rozmiaru Ziemi i okrążają swoje gwiazdy w strefach zamieszkiwalnych (ekostrefach, ekosferach, albo sferach życia), czyli obszarach, w których panują warunki temperatury umożliwiające występowanie na powierzchni planety wody w stanie ciekłym.
Jedna z takich planet, oznaczona Kepler-296f, okrąża gwiazdę o połowie rozmiaru Słońca i zaledwie 5 procentach jasności naszej gwiazdy. Astronomowie nie wiedzą na razie, jakie warunki mogą panować na tej planecie, czy jest podobna do Ziemi oraz czy ma gęstą atmosferę i skalistą powierzchnię.
Źródło: www.pap.pl
Tagi: NASA, planeta, lab, laboratorium, agencja kosmiczna
wstecz Podziel się ze znajomymi
Wiadomo, jak picie z przyjaciółmi działa na mózg
Odpowiedź może mieć znaczenie dla terapii uzależnień.
Prawie 50 tys. Europejczyków zmarło z powodu upałów w 2023 r.
Zmiany klimatyczne należy postrzegać jako problem zdrowotny.
W Europie trwa sezon transmisji wirusa Zachodniego Nilu
W tym roku do końca lipca zgłoszono 69 przypadków.
Ryzyko zakażeń wirusem Zachodniego Nilu jest w Polsce znikome
Człowiek nie może się zarazić poprzez kaszel.
Wirus Zachodniego Nilu nie przenosi się z człowieka na człowieka
Przenoszą go owady, takie jak komary czy meszki.
Jazda na rolkach - Czy jest dobrym sportem?
Jazda na rolkach przynosi liczne korzyści zdrowotne.
1 sierpnia weszły w życie przepisy AI Act
Nowe prawo dzieli różne rodzaje AI na cztery grupy.
Recenzje