

|
Zamknij X
|
Opracowana przez zespół Douwe Kammsmy, absolwenta VU University w Amsterdamie, technika nazwana spektroskopią sił akustycznych (acoustic force spectroscopy, AFS) wykorzystuje stojące fale akustyczne do precyzyjnie kontrolowanego rozciągania cząsteczek biologicznych w kanaliku wypełnionym cieczą. W ten sposób można poznać na przykład strukturę, wiązania chemiczne i własności mechaniczne DNA czy białek. Uzyskane informacje mogą pozwolić na lepsze poznanie chorób takich jak nowotwory czy stwardnienie zanikowe boczne (ALS).
Badane cząsteczki umieszcza się w kanaliku szklanej płytki, do której przyklejony został element piezoelektryczny, wibrujący w odpowiedzi na zmiany przyłożonego do niego napięcia. Odpowiednio dobierając częstotliwość można wprowadzić system w rezonans i wytworzyć falę stojącą. (Fala stojąca to fala, której specyficzne punkty, zwane węzłami, wydają się być nieruchome).
Aby badać właściwości cząsteczki, trzeba przymocować jeden jej koniec do powierzchni kanalika, a do drugiego przyczepić mikroskopijną kulkę (mikrosferę) Po włączeniu elementu piezoelektrycznego w warstwie płynu zostaje wytworzona fala stojąca, a mikrosfery są przyciągane do węzłów tej fali. Wybrana częstotliwość rezonansowa warunkuje kierunek działającej siły, zaś amplituda określa jej wielkość. Badacze mogą błyskawicznie zmienić te wartości. Możliwe jest działanie na tysiące cząsteczek jednocześnie.
Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili nas.
Trójwymiarowy druk może stać się z czasem jednym z filarów produkcji.
Po 40. roku życia choroba staje się równie groźna.
W 2024 roku z hejtem zetknęło się 45 proc. internautów.
Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej pracują nad nimi.
Zabija grzyby oporne na wiele leków.
Recenzje