
Wirus, który atakuje w kawałku
Proces działania wirusów przebiega w prosty sposób. W wyniku przedostania się jednego wirusa do organizmu człowieka i przeniknięciu do komórki następuje wszczepienie jego DNA. W wyniku tego procesu dochodzi do rozmnażania się wirusa, czego konsekwencja jest choroba i dalsze rozprzestrzenianie. Jednak prawdopodobnie reguły gry zmieniają się.
Badacze z US Army Miedical Research Institute of Infectious Diseases natrafili na wirusa atakującego komary, nie będący tak naprawdę całością na wolności. Wirus ten jest składową kilku fragmentów, łączących się jedynie w organizmie ofiary.
W skład wirusa o nazwie Guaico Culex wchodzi 5 genów, z których każdy posiada własną „infrastrukturę”. Do zarażenia dochodzi wówczas, gdy w organizmie ofiary będą znajdować się 4 z tych genów. Gen 5 jest fakultatywny - badacze sądzą, iż jego obecność prawdopodobnie może wzmacniać wirusa.
Pomimo tego, iż wirus nie atakuje organizmów ludzkich, prowadzone są ciągle badania komarów, których celem jest poznanie dokładnego mechanizmu działania wirusa, zanim zacznie infekować ludzi. Jednakże jego zaobserwowanie jest alarmujące, z tego względu, iż jeśli inne wirusy zaadaptują taki mechanizm to walka będzie utrudniona.
Źródło: NPR
Tagi: wirus, dna, ofiara, komar, kawalek
wstecz Podziel się ze znajomymi



Opryszczka narządów a szybsze kurczenie się mózgu
Nowe informacje na „Journal of the Neurological Sciences”.




Pierwsze wszczepienia innowacyjnych kardiowerterów-defibrylatorów
EV-ICD Aurora, chroniące przed nagłym zgonem sercowym.

Policyjne psy na uniwersyteckich zajęciach terenowych
Studentom najbardziej podobają się zajęcia z obrony.
Recenzje