
Dimery kofeinowe w walce z parkinsonem
W wyniku badań stwierdzono, iż dimery, czyli związki które bazują na kofeinie zapobiegają rozwojowi choroby Parkinsona.
Przedstawiciele Uniwersytetu Saskatchewan podjęli badania nad α-synukleiną (ASN). Jest białko zajmuje się regulacja biosyntezy i poziomu dopaminy. W przypadku osób z chorobą Parkinsona białko to charakteryzuje się niewłaściwą konformacją oraz tworzeniem toksycznych agregatów tzw. ciała Lewy’ego. Ostatnio pojawiły się doniesienia o właściwościach prionowych ASN, czyli wytwarzaniu przez nie nieprawidłowych składowych innych protein.
Prof. Jeremy Lee wyjaśnia, iż stosowane do tej pory środki terapeutyczne koncentrowały się głównie na wzbudzaniu układu dopaminowego neuronów. Jednak jest to skuteczne jedynie, gdy istnieje właściwa liczba komórek, które zdolne będą do wykonywania zadania. Nowe podejście polega na chronieniu komórek układu dopaminowego poprzez niedopuszczenie do niewłaściwego składania białka ASN.
W wyniku działań Kanadyjczyków dokonano zsyntetyzowania trzydziestu dimerów dwufunkcyjnych, które wpływają na dopaminergiczne neurony. Szkielet dimerów stanowiła kofeina, natomiast do bazy dodano miedzy innymi aminoindan, metforminę lub nikotynę. Przy pomocy drożdżowego modelu choroby Parkinsona wykazano wstrzymywanie tworzenia agregatów ASN, co przyczyniło się do prawidłowego wzrostu oraz funkcjonowania komórek.
Źródło: University of Saskatchewan
Tagi: dimer, kofeina, choroba parkinsona
wstecz Podziel się ze znajomymi



Opryszczka narządów a szybsze kurczenie się mózgu
Nowe informacje na „Journal of the Neurological Sciences”.




Pierwsze wszczepienia innowacyjnych kardiowerterów-defibrylatorów
EV-ICD Aurora, chroniące przed nagłym zgonem sercowym.

Policyjne psy na uniwersyteckich zajęciach terenowych
Studentom najbardziej podobają się zajęcia z obrony.
Recenzje