

|
Zamknij X
|
Erytrocyty, które budują nabłonek błony śluzowej jelita cienkiego przebudowują niektóre swoje organelle w odpowiedzi na tłusty posiłek.
Przedstawiciel Wydziału Embriologii Carnegie Institution for Science prof. Steven Farber tłumaczy, iż w trakcie spożywania tłustych potraw dochodzi do reakcji organizmu koordynowanej między narządami trawiennymi, układem nerwowym oraz mikroorganizmami, które zamieszkują przewód pokarmowy. Przeprowadzono badania, których celem było sprawdzenie reakcji erytrocytów na posiłek wysokotłuszczowy.
Okazuje się, iż erytrocyty ulegają wewnętrznej przebudowie w odpowiedzi na tłusty posiłek. Wskutek napływu tłuszczów dochodzi do zmiany kształtu jądra, które staje się pomarszczone.
W wyniku przeprowadzania kolejnych badań zauważono, że zmianie kształtu towarzyszy ponadto aktywacja niektórych genów, które odpowiedzialne są za regulację zdolności komórek jelita do pakowania oraz dystrybuowania lipidów do pozostałych części ciała. Erytrocyty pobierają substancje ze światła jelita przy pomocy rąbka szczoteczkowego, po czym oddają ją do naczyń krwionośnych oraz limfatycznych pod nabłonkiem. Naukowcy z Journal of Biological Chemistry spostrzegli, iż aktywacja odbywa się w ciągu godziny po spożyciu posiłku.
Erin Zeituni wyjaśnia, że istnieje hipoteza, która mówi, iż reakcja na tłuszcz w krwince czerwonej jest koordynowana przez siateczkę śródplazmatyczną (ang. endoplasmic reticulum, ER).
Wskutek zastosowania leków blokujących jedną z funkcji siateczki śródplazmatycznej doszło do zahamowania aktywacji kluczowych genów, co zmodyfikowało również marszczenie jądra.
Źródło: Carnegie Institution for Science
Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili nas.
Trójwymiarowy druk może stać się z czasem jednym z filarów produkcji.
Po 40. roku życia choroba staje się równie groźna.
W 2024 roku z hejtem zetknęło się 45 proc. internautów.
Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej pracują nad nimi.
Zabija grzyby oporne na wiele leków.
Recenzje