Dzisiaj (7 sierpnia) przypada Międzynarodowy Dzień Piwa i Piwowara. Czy to przypadek, że to nietypowe święto, w tym roku, obchodzimy w piątek...?
Międzynarodowy Dzień Piwa i Piwowara powstał z inicjatywy dwóch Amerykanów z San Francisco - Jesse Avshalomova i Evana Hamiltona. Od 2008 r. obchodzony jest na całym świecie. Inicjatorzy zachęcali, by ten dzień uczcić w gronie przyjaciół i znajomych, a także wzajemnie obdarowywać się piwem.
Najczęściej spożywany alkohol na świecie
Jak się okazuje, piwo to najczęściej spożywany alkohol na świecie i trzeci najpopularniejszy napój, zaraz po wodzie i herbacie. W Polsce wypija się ok. 97 litrów piwa na osobę, co daje czwarte miejsce w Europie. Nasz kraj z 300 browarami jest czołówce producentów piwa w UE - wynika z informacji firmy Deloitte.
Czy wiesz, że...
- W państwie sumeryjskim oraz babilońskim (ok. 6000 r. p.n.e.) piwo warzyły wyłącznie kobiety. Związane to było z przypisywaniem tego rzemiosła bóstwom żeńskim.
- W przeszłości browary budowano tam, gdzie była "woda i góra", czyli dostęp do świeżej, dobrej wody i chłodnych miejsc. W grotach lub wydrążonych tunelach leżakowano piwo, dla większej ochłody często wśród brył lodu, wydobytych w czasie zimy z pobliskiego jeziora lub rzeki.
- Najstarszy browar, który działa do dziś, powstał w 1040 r. w miasteczku Freising w Bawarii. Piwo warzone jest w benedyktyńskim klasztorze Weihenstephan. Znajduje się tam także najsłynniejsza na świecie szkoła piwowarów.
- Pierwsze jasne pełne piwo dolnej fermentacji na ziemiach polskich zostało uwarzone w Browarze Okocim w 1846 r.
- Piwo zawiera prawie wszystkie witaminy i minerały potrzebne nam do prawidłowego funkcjonowania..., ale ze względu na zawarty w nim alkohol nie możemy go traktować jako lekarstwa.
- Największy na świecie, wpisany do księgi rekordów Guinnessa, kufel mierzy 2,42 metra wysokości i 1,1 metra średnicy oraz waży 408 kg (pusty). Jest własnością irlandzkiego pubu "The Auld Dubliner". Wypełnia go dokładnie 1.499 litrów piwa Guinness.
Recenzje