Występujące w Europie gatunki owadów z rodziny Hymenoptera (błonkoskrzydłych) szczegółowo opisuje praca prof. Skrzypczyńskiej, przygotowana we współpracy z prof. Roquesem z INRA (Narodowego Instytutu Badań Rolniczych) w Ardon Olivet we Francji.
"Są to owady, które składają jaja do wnętrza nasion drzew. Wewnątrz nasienia rozwija się larwa, która wyjada jego zawartość, następnie przepoczwarcza się i wychodzi przez otwór na zewnątrz nasienia, już jako owad doskonały" - wyjaśniła PAP prof. Skrzypczyńska.
Każdy z gatunków znamionka żeruje w nasionach określonego gatunku drzewa. Podczas prac nad ich charakterystyką autorzy pracy odkryli i opisali nowy gatunek znamionka (Megastigmus atlanticus), który rozwija się w nasionach jednego z podgatunków cedru - Cedrus atlantica.
W Europie występuje 21 gatunków owadów z rodzaju Megastigmus. Atakują one 28 gatunków europejskich roślin iglastych i 43 gatunki drzew i krzewów, sprowadzone z innych regionów świata.
Dzięki szczegółowym badaniom opracowano sposób oznaczania gatunków znamionków, który pozwoli bez wątpliwości rozpoznawać je i tym samym skuteczniej unikać zagrożenia dla lasów.
Prof. Małgorzata Skrzypczyńska pracuje w Katedrze Entomologii Leśnej Akademii Rolniczej w Krakowie. Za pracę na temat tych owadów prof. Małgorzatę Skrzypczyńską nagrodzono we wtorek dyplomem Wydziału V Nauk Rolniczych, Leśnych i Weterynaryjnych PAN.
PAP
Skomentuj na forum
wstecz
Podziel się ze znajomymi
20-04-2018
Inspirowane naturą urządzenie XANA może być rozwiązaniem pozwalającym na przywrócenie stanu zdrowia do równowagi.
20-04-2018
Dlaczego niektórym chorym na szpiczaka nie pomaga leczenie farmakologiczne?
20-04-2018
Brytyjski nastolatek wypija rocznie niemal wannę słodzonych napojów.
20-04-2018
Naukowcy opracowali nowe magnetyki molekularne, które mogą umożliwić stworzenie nowych nanoskalowych systemów przechowywania danych o wysokiej gęstości.
20-04-2018
Makaron postrzegany jest jako produkt, który w chudnięciu nie pomaga. Niesłusznie – pałaszując kilka porcji pasty tygodniowo można schudnąć.
20-04-2018
Nowe badanie pokazuje, że u starszych osób dorosłych mogą nadal powstawać nowe komórki mózgowe.
20-04-2018
Badania polskich biotechnologów mogą zrewolucjonizować współczesną medycynę.
20-04-2018
Cukier szybko dodaje energii i poprawia nastrój, ale tylko na krótką metę.
Recenzje