Rodzaj barwników do tkanin oraz wybór roślin, z których barwniki te powstały, są dla archeologów często bezcenną wskazówką w badaniach starożytnych kultur.
Nową metodę analizy starożytnych barwników opracowali chemicy z Uniwersytetu Bostońskiego, prowadzący poszukiwania nieznanych tkanin i barwników wśród wyposażenia grobowców zachodnich Chin. Nowy system identyfikacji związków chemicznych użytych do farbowania tkanin pozwala jednocześnie na określenie gatunków roślin, z jakich barwniki te powstały przed tysiącami lat.
Nowatorską metodę zastosował w trakcie ostatnich badań prof. Richard Laursen, chemik z Uniwersytetu Bostońskiego, wraz ze swoim wychowankiem Xian Zhang. Obaj prowadzą analizy naturalnych barwników użytych do kolorowania tkanin odnajdowanych pośród darów towarzyszących zmarłym.
Zabytki tekstylne spoczywające na cmentarzyskach pustynnych rejonów prowincji Xinjiang przetrwały do naszych czasów doskonale zachowane, dla naukowców stanowią rzadką okazję do pozyskania niezakłóconych próbek chemicznych.
Konwencjonalna metoda pozyskiwania cząsteczek barwników z zabytków tekstylnych polega na zanurzeniu fragmentu tkaniny w roztworze kwasu solnego. Jednak wadą tej metody jest bezpowrotne zniszczenie struktury chemicznej farby, co nie pozwala na dalszą analizę jego pochodzenia.
Zamiast stosowanego dotychczas kwasu solnego do analizy starożytnych barwników badacze z Bostonu używają kwasu etylenodiaminotetraoctowego (EDTA) oraz kwasu mrówkowego. Oba te związki pozwalają na "delikatną" ekstrakcję farby z tkaniny, bez degradacji jej struktury.
Ustalenie gatunku rośliny, która dała początek starożytnemu barwnikowi, może być bardzo cenną wskazówką dla archeologów. Sposób na pozyskanie określonego koloru jest dla każdej z kultur cechą równie charakterystyczną, co styl zdobienia ceramiki, wytwarzania narzędzi czy budowania domów.
"Mieszkańcy terenów Azji Centralnej posiadają długą tradycję wyrobu dywanów i tkanin. Jednak nadal niewiele wiemy o tym, jakich roślin używano do farbowania tych wyrobów. Mamy nadzieję na wypełnienie tej pustki poprzez zebranie tylu próbek roślinnych barwników, ile tylko będziemy w stanie" * powiedział prof. Laursen.
W trakcie ostatnich prac w Xinjiang badacze odkryli co najmniej jeden nowy barwnik, który dotychczas nie był znany naukowcom. Wykorzystując możliwości nowej metody chemicy z Uniwersytetu Bostońskiego rozpoczęli prace nad klasyfikacją wszystkich znanych na świecie barwników pochodzenia naturalnego, których ślady można spotkać na stanowiskach archeologicznych oraz powiązanych z tymi barwnikami roślin.
Wyniki badań dwójki naukowców z Uniwersytetu Bostońskiego zostały zaprezentowane na łamach ostatniego numeru magazynu "Analytical Chemistry".
PAP
Skomentuj na forum
wstecz
Podziel się ze znajomymi
26-04-2018
Technika obrazowania pozwala niesamowicie szczegółowo zarejestrować nagranie pracujących komórek w 3D.
26-04-2018
Naukowcy wyizolowali z jamy ustnej człowieka dobroczynny szczep bakterii, który ma zdolność hamowania patogenów wywołujących próchnicę.
26-04-2018
26 kwietnia przypada rocznica katastrofy jądrowej w ukraińskim Czarnobylu.
26-04-2018
Najnowsze badania wykazały, że w ciągu 7 dni po grypie potwierdzonej laboratoryjnie aż 6-krotnie zwiększa się ryzyko zawału serca.
26-04-2018
Do 31 lipca 2018 r. trwa nabór zgłoszeń w ramach III edycji konkursu na najlepszą pracę dyplomową o stwardnieniu rozsianym.
26-04-2018
Regularne konsumowanie orzechów pomaga zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia migotania przedsionków.
26-04-2018
Od światła jest uzależniony rytm biologiczny człowieka, w tym wydzielanie serotoniny, która odpowiada za jakość snu i aktywność w ciągu dnia.
26-04-2018
W Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zaprezentowano przeciwdrobnoustrojowy system w postaci balustrady i poręczy schodowych.
Recenzje