Wirus zapalenia wątroby typu C, czyli HCV, jest przyczyną przewlekłego, a niekiedy kończącego się śmiercią zapalenia wątroby. Do zakażenia żółtaczką typu C dochodzi także podczas zabiegów inwazyjnych w szpitalu, np. endoskopii, dializy, u narkomanów przyjmujących środki odurzające dożylnie, podczas kontaktów seksualnych, w trakcie wykonywania tatuażu, piercingu i poddawania się akupunkturze. HCV "dziedziczą" ponadto noworodki urodzone przez kobiety zakażone tym wirusem.
Podobnie jak wszystkie inne wirusy, HCV nie potrafi się samodzielnie rozmnażać - wykorzystuje w tym celu komórki zaatakowanego organizmu. Jednak związane z tym mechanizmy były dotąd słabo poznane. Dlatego opracowanie metody hodowli wirusa z wykorzystaniem ludzkich komórek w laboratorium Rockefeller University daje nadzieje na nowe, skuteczniejsze metody leczenia. Dotychczasowe leczenie z użyciem interferonu i leków przeciwwirusowych jest, niestety, skuteczne tylko u 40 procent pacjentów.
Badania nad wyhodowanym w laboratorium wirusem potwierdziły już, że obecna na powierzchni ludzkich komórek cząsteczka nazywana CD81 odgrywa ważną rolę podczas wnikania HCV do komórki. Obecność niezwiązanych z komórkami CD81 blokowała wnikanie wirusa, a komórki pozbawione CD81 były odporne na jego atak.
Z cząsteczką CD81 wiąże się wirusowe białko E2. Zablokowanie tej reakcji mogłoby być podstawą nowych metod leczenia
W Polsce wirusem HCV zakażonych jest 730 tys. osób, ale ponad 700 tys. nie wie o tym zakażeniu. Zbyt późne zdiagnozowanie wirusa sprawia, że jedynym ratunkiem dla chorego jest przeszczep wątroby.
PAP
Skomentuj na forum
wstecz
Podziel się ze znajomymi
23-04-2018
Danio pręgowany to niewielka rybka, której charakterystyka jest niezwykła. Przechodzi te same choroby, co człowiek, a jej genotyp w 80 proc. jest taki, jak u człowieka.
23-04-2018
Nowo odkryte bakterie mogą pomagać dzikim pszczołom w odżywianiu ich młodych – informuje „International Journal of Systematic and Evolutionary Microbiology”.
23-04-2018
Katalog „gwiezdnego DNA” - chemicznych profili 350 tysięcy gwiazd w Drodze Mlecznej - opracowali astronomowie z Europy i Australii.
23-04-2018
Wchłanianie przez komórki składników odżywczych i innych cząsteczek ma zasadnicze znaczenie dla ich przetrwania.
23-04-2018
22 kwietnia obchodzony jest Dzień Ziemi. W tym roku jego hasłem jest "Zatrzymajmy zanieczyszczenie plastikiem".
23-04-2018
Cienka warstwa płatków grafenu pokrywająca powierzchnię implantu może zabijać bakterie i zapobiegać wywołanym przez nie infekcjom.
23-04-2018
Wraz z ilością materiałów wykorzystywanych w druku 3D rośnie liczba branży, które korzystają z ich możliwości.
23-04-2018
Opracowano innowacyjne nanokatalizatory w celu stworzenia zintegrowanego, modułowego i wysoce wydajnego procesu produkcji paliw z odnawialnych źródeł energii.
Recenzje