PODSTĘPNA CHOROBA
AMD jest chorobą, w przebiegu której dochodzi do uszkodzenia plamki żółtej - centralnej części siatkówki odpowiedzialnej za ostre widzenie. W środkowej części pola widzenia pojawiają się wówczas zniekształcenia, a następnie ubytki. Schorzenie to jest najczęstszą przyczyną nieodwracalnej ślepoty u osób powyżej 65. roku życia - liczbę takich przypadków ocenia się na świecie na 8 mln.
Wobec starzenia się społeczeństw Zachodu, choroba występuje coraz częściej. Na ciężką postać AMD co roku zapada w Polsce 20 tysięcy osób.
Pacjenci z AMD w zasadzie nie tracą wzroku całkowicie, ale wymagają pomocy w codziennych czynnościach. Nie mogą czytać, prowadzić samochodu, nie rozpoznają twarzy mijanych osób, nie mogą wykonać wielu zwykłych czynności nie narażając się na poparzenie, skaleczenie, upadek. Często popadają w depresję, ponieważ pomimo kosztownych kuracji stan ich wzroku ciągle się pogarsza.
NOWA NADZIEJA DLA CHORYCH
Opracowany niedawno nowy lek (ranibizumab) jest przeciwciałem, które hamuje powstawanie uszkadzających plamkę nieprawidłowych naczyń krwionośnych. Lek ma zostać wprowadzony na rynek amerykański jeszcze w czerwcu 2006, a na rynek europejski - w styczniu 2007.
"Jak wykazały dwa międzynarodowe badania, lek nie tylko w większości przypadków zapobiega postępowi choroby, ale w kilkudziesięciu procentach przypadków przynosi poprawę widzenia" - mówi dr Magdalena Ulińska z Katedry i Kliniki Okulistyki II Wydziału Lekarskiego AM w Warszawie.
"Niestety, choć lek ma zostać wprowadzony do użytku w Polsce w tym samym czasie co w krajach Unii Europejskiej, gorzej z jego dostępnością, ponieważ będzie to drogi preparat" - dodaje profesor Jerzy Szaflik z Katedry i Kliniki Okulistyki II Wydziału Lekarskiego AM w Warszawie.
JAK ZAPOBIEGAĆ?
Tym większe znaczenie ma profilaktyka AMD. Jego rozwojowi sprzyja palenie tytoniu i ostre światło (dlatego dobrze jest nosić ciemne okulary). Świeże powietrze, dieta bogata w warzywa i owoce, a także preparaty witaminowe, selen i cynk mają działanie ochronne.
Regularne wizyty u okulisty, zwłaszcza w starszym wieku, pozwalają w porę uchwycić początek choroby. Dobrą okazją jest na przykład konieczność dopasowania nowych okularów. Nawet nieznaczny spadek ostrości wzroku może bowiem wskazywać na rozpoczynające się zwyrodnienie plamki.
Można samemu kontrolować widzenia przy pomocy tak zwanej siatki Amslera - kartki papieru z narysowaną kratką. Patrząc na siatkę można zauważyć zmiany i zniekształcenia jej linii, a w najbardziej zaawansowanym stadium choroby w centrum pola widzenia pojawia się ciemna plama. Do dokładnej diagnostyki służy badanie dna oka, tomografia optyczna, a także badanie perymetrem plamkowym siatkówki.
8 kwietnia 2006 w Warszawie odbędzie się poświęcona AMD konferencja lekarzy-okulistów.
PAP - Nauka w Polsce, Paweł Wernicki
Skomentuj na forum
wstecz
Podziel się ze znajomymi
20-04-2018
Inspirowane naturą urządzenie XANA może być rozwiązaniem pozwalającym na przywrócenie stanu zdrowia do równowagi.
20-04-2018
Dlaczego niektórym chorym na szpiczaka nie pomaga leczenie farmakologiczne?
20-04-2018
Brytyjski nastolatek wypija rocznie niemal wannę słodzonych napojów.
20-04-2018
Naukowcy opracowali nowe magnetyki molekularne, które mogą umożliwić stworzenie nowych nanoskalowych systemów przechowywania danych o wysokiej gęstości.
20-04-2018
Makaron postrzegany jest jako produkt, który w chudnięciu nie pomaga. Niesłusznie – pałaszując kilka porcji pasty tygodniowo można schudnąć.
20-04-2018
Nowe badanie pokazuje, że u starszych osób dorosłych mogą nadal powstawać nowe komórki mózgowe.
20-04-2018
Badania polskich biotechnologów mogą zrewolucjonizować współczesną medycynę.
20-04-2018
Cukier szybko dodaje energii i poprawia nastrój, ale tylko na krótką metę.
Recenzje