„Nadanie godności doktora honoris causa wybitnemu badaczowi, jakim jest pan profesor, to ogromne wyróżnienie dla naukowego środowiska szczecińskiego. Profesor Legocki będzie pierwszym doktorem honoris causa obdarzonym tą godnością z inicjatywy Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Szczecińskiego, który od 1998 roku wykorzystuje uprawnienia do nadawania stopnia doktora, a od 2003 stopnia doktora habilitowanego w dziedzinie nauk biologicznych w dyscyplinie biologia” – informuje prof. Jan Kępczyński z US.
Nadanie doktoratu honoris causa zbiegnie się z 45. rocznicą działalności naukowej, dydaktycznej i organizacyjnej prezesa PAN, który jest uznawany za jednego z twórców biologii molekularnej w Polsce.
Andrzej Legocki urodził się w 1939 roku w Rychwale koło Konina. W roku 1961 ukończył studia wyższe na wydziale Matematyczno-Fizyczno-Chemicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i uzyskał tytuł magistra chemii. W 1965 roku obronił pracę doktorską, uzyskując stopień doktora nauk rolniczych, a w 1968 stopień doktora habilitowanego Tytuł profesora nadzwyczajnego nauk przyrodniczych otrzymał w wieku 38 lat, a osiem lat później, w roku 1985 uzyskał tytuł profesora zwyczajnego nauk przyrodniczych.
„Poważnym osiągnięciem profesora było stworzenie jednego z najsilniejszych w Polsce ośrodków biologii strukturalnej i molekularnej, Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu” – przypomina prof. Kępczyński.
Jak zaznacza, prof. Legockiemu zawdzięczamy także identyfikację i zsekwencjonowanie wielu genów roślinnych, m.in. łubinu i bakterii. Naukowiec przyczynił się także do wyjaśnienia mechanizmu reakcji roślin na stres biotyczny. „Szczególnie godne podkreślenia jest opracowanie szczepionek pokarmowych dla immunoprewencji ludzi i zwierząt, opartych o rośliny transgeniczne” – mówi prof. Kęczyński.
Jak przypomina prof. Kępczyński, na podkreślenie zasługują także osiągnięcia profesora Legockiego w zakresie dydaktyki i kształcenia kadry naukowej. „Wypromował on 50 magistrów oraz 23 doktorów. Aż siedmiu wychowanków profesora pełni w kraju lub za granicą funkcje samodzielnych pracowników nauki” – zaznacza.
Dorobek profesora Legockiego obejmuje 154 publikacje i artykuły naukowe, 200 komunikatów naukowych i referatów popularno-naukowych oraz 4 książki.
Andrzej Legocki był członkiem Polskiej Akademii Umiejętności, członkiem kilku komitetów PAN, Academiae Europeae, Komisji EU-Face Zespół Biotechnologii, Komisji IUB applied Molecular Genetics oraz wiceprzewodniczącym European Academies Science Advisory Council i Ell Platform „Plants for Future”. Był lub nadal jest członkiem wielu rad naukowych różnych instytucji oraz Rad Programowych konferencji i kongresów. Od 2002 roku jest członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk.
Działalność Andrzeja Legockiego doceniły m.in. trzy polskie ośrodki akademickie, które uhonorowały go tytułem doktora honoris causa - Akademia Rolnicza w Poznaniu, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie.
Uroczystość wręczenia tytułu doktora honoris causa rozpocznie się 26 czerwca o godzinie 12.00 w Sali Senatu US (al. Jedności Narodowej 22a).
PAP - Nauka w Polsce, Bogusława Szumiec-Presch
Skomentuj na forum
wstecz
Podziel się ze znajomymi
24-04-2018
Markery biologiczne należą do wskaźników stosowanych w badaniach medycznych.
23-04-2018
Danio pręgowany to niewielka rybka, której charakterystyka jest niezwykła. Przechodzi te same choroby, co człowiek, a jej genotyp w 80 proc. jest taki, jak u człowieka.
23-04-2018
Nowo odkryte bakterie mogą pomagać dzikim pszczołom w odżywianiu ich młodych – informuje „International Journal of Systematic and Evolutionary Microbiology”.
23-04-2018
Katalog „gwiezdnego DNA” - chemicznych profili 350 tysięcy gwiazd w Drodze Mlecznej - opracowali astronomowie z Europy i Australii.
23-04-2018
Wchłanianie przez komórki składników odżywczych i innych cząsteczek ma zasadnicze znaczenie dla ich przetrwania.
23-04-2018
22 kwietnia obchodzony jest Dzień Ziemi. W tym roku jego hasłem jest "Zatrzymajmy zanieczyszczenie plastikiem".
23-04-2018
Cienka warstwa płatków grafenu pokrywająca powierzchnię implantu może zabijać bakterie i zapobiegać wywołanym przez nie infekcjom.
23-04-2018
Wraz z ilością materiałów wykorzystywanych w druku 3D rośnie liczba branży, które korzystają z ich możliwości.
Recenzje