Badania nad nową metodą wykorzystującą najnowsze osiągnięcia nanotechnologii do walki z nowotworami prowadzone są w wielu laboratoriach na całym świecie.
Zespół badawczy profesora Davida Russella z brytyjskiego University of East Anglia w Norwich opracował nową metodę walki z nowotworami za pomocą kompleksów nanocząstek złota połączonych z tradycyjnymi lekami zabijającymi komórki zrakowaciałe.
Naukowcy przyłączyli do powierzchni drobinek złota o średnicy 2-4 nanometrów wrażliwą na światło ftalocjaninę (ang. phthalocyanine photosensitizer), należącą do grupy leków fotodynamicznej terapii (ang. photodynamic therapy - PDT).
"Terapeutyczne działanie związków z grupy PDT jest znane od 25 lat, jednakże dopiero w połowie lat 90. terapia ta została oficjalnie zalegalizowana" - wyjaśnia prof. D. Russell.
Niszczenie komórek rakowych za pomocą terapii PDT z wykorzystaniem ftalocjaniny polega na dostarczeniu do chorych komórek leku aktywowanego światłem oraz jego aktywacji, by produkował zabójczy dla komórek tlen singletowy (bardzo reaktywna i niebezpieczna nietrwała odmiana tlenu).
Ponieważ nanocząstki złota połączone z ftalocjaniną niechętnie rozpuszczają się w środowisku wodnym (dominującym w żywych komórkach), niezbędna okazała się modyfikacja kompleksu za pomocą cząsteczki o cechach czynnika przeniesienia fazowego, zmieniającej właściwości na bardziej wodolubne (hydrofilowe).
Po dostarczeniu leczniczych zmodyfikowanych nanocząstek do chorych komórek zmienione rakowo komórki zostały naświetlone światłem do długości fali 695 nm, co uruchamia terapię PDT.
Powstały w ten sposób tlen singletowy atakuje DNA komórek, niszcząc je - co prowadzi do śmierci komórki.
Przeprowadzając analizy porównawcze, naukowcy odkryli, iż kompleksy leku i nanocząstek złota są o 50 procent bardziej wydajne w produkcji śmiercionośnego tlenu singletowego, niż niezwiązana ftalocjanina.
"Kolejnym etapem na drodze do opracowania skutecznej terapii przeciw nowotworowej dla ludzi, jest potwierdzenie dotąd eksperymentalnie otrzymanych wyników poprzez badania in vivo, w chorym organizmie" - konkluduje brytyjski naukowiec.
PAP
Skomentuj na forum
wstecz
Podziel się ze znajomymi
26-04-2018
Technika obrazowania pozwala niesamowicie szczegółowo zarejestrować nagranie pracujących komórek w 3D.
26-04-2018
Naukowcy wyizolowali z jamy ustnej człowieka dobroczynny szczep bakterii, który ma zdolność hamowania patogenów wywołujących próchnicę.
26-04-2018
26 kwietnia przypada rocznica katastrofy jądrowej w ukraińskim Czarnobylu.
26-04-2018
Najnowsze badania wykazały, że w ciągu 7 dni po grypie potwierdzonej laboratoryjnie aż 6-krotnie zwiększa się ryzyko zawału serca.
26-04-2018
Do 31 lipca 2018 r. trwa nabór zgłoszeń w ramach III edycji konkursu na najlepszą pracę dyplomową o stwardnieniu rozsianym.
26-04-2018
Regularne konsumowanie orzechów pomaga zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia migotania przedsionków.
26-04-2018
Od światła jest uzależniony rytm biologiczny człowieka, w tym wydzielanie serotoniny, która odpowiada za jakość snu i aktywność w ciągu dnia.
26-04-2018
W Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zaprezentowano przeciwdrobnoustrojowy system w postaci balustrady i poręczy schodowych.
Recenzje