Współcześnie ok. 90 procent energii elektrycznej produkowanej na świecie pochodzi z ciepła. Ale zarówno w elektrowniach jądrowych, jak i tych spalających ropę czy węgiel, dzieje się to w sposób pośredni. Ciepło podgrzewa parę wodną, a ta, obracając turbiny, produkuje energię elektryczną.
Jest to metoda bardzo nieefektywna.
- Wytworzenie 1 wata mocy wymaga dostarczenia 3 watów ciepła. 2/3 energii zostaje oddane otoczeniu - powiedział prof. Arunava Majumdar z Uniwersytetu w Berkeley. - Jeśli choćby ułamek traconej energii udałoby się odzyskać, pozwoliłoby to na duże oszczędności paliwa i zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery - dodaje.
Prof. Majdumar i jego koledzy zrobili pierwszy krok w kierunku opracowania znacznie wydajniejszego źródła energii. Do tego celu wykorzystali tzw. zjawisko Seebecka, czyli pojawienie się prądu elektrycznego między złączami dwóch różnych metali umieszczonymi w różnych temperaturach.
Sam pomysł nie jest nowy - ze zjawiska Seebecka naukowcy starali się skorzystać od 50 lat. Ale sposób ten nie był do tej pory zbyt skuteczny - efektywność takiej zamiany energii jest trzykrotnie mniejsza niż przy tradycyjnych metodach, a używane stopy metali są bardzo drogie.
Naukowcy z Berkeley wpadli na nowatorski pomysł zastosowania cząsteczek organicznych. Umieścili je między dwiema maleńkimi, złotymi elektrodami. Gdy jedna z elektrod zostaje podgrzana, zaczyna płynąć prąd.
- Uzyskiwane napięcie jest na razie niewielkie, ale jesteśmy na dobrej drodze do stworzenia stosunkowo niedrogich i wydajnych urządzeń przetwarzających ciepło w elektryczność - twierdzi Pramod Reddy, doktorant z Berkeley.
- Dzięki wykorzystaniu tanich cząsteczek organicznych będziemy mogli stworzyć niedrogie i łatwe w produkcji generatory prądu, a nawet lodówki - cieszy się prof. Majumdar.
ONET
wstecz
Podziel się ze znajomymi
20-04-2018
Inspirowane naturą urządzenie XANA może być rozwiązaniem pozwalającym na przywrócenie stanu zdrowia do równowagi.
20-04-2018
Dlaczego niektórym chorym na szpiczaka nie pomaga leczenie farmakologiczne?
20-04-2018
Brytyjski nastolatek wypija rocznie niemal wannę słodzonych napojów.
20-04-2018
Naukowcy opracowali nowe magnetyki molekularne, które mogą umożliwić stworzenie nowych nanoskalowych systemów przechowywania danych o wysokiej gęstości.
20-04-2018
Makaron postrzegany jest jako produkt, który w chudnięciu nie pomaga. Niesłusznie – pałaszując kilka porcji pasty tygodniowo można schudnąć.
20-04-2018
Nowe badanie pokazuje, że u starszych osób dorosłych mogą nadal powstawać nowe komórki mózgowe.
20-04-2018
Badania polskich biotechnologów mogą zrewolucjonizować współczesną medycynę.
20-04-2018
Cukier szybko dodaje energii i poprawia nastrój, ale tylko na krótką metę.
Recenzje