W uroczystości udział wzięła minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka wraz z przewodniczącym Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego prof. Józefem Lubaczem. - Niezwykle cenne jest to, że wybitni naukowcy w sposób komunikatywny potrafią opisać rzeczy najbardziej skomplikowane. Dzisiejsi laureaci udowodnili, że jest to możliwe – powiedziała minister Barbara Kudrycka.
Laureatką pierwszej nagrody została mgr Magdalena Krajewska antropolog z UMK w Toruniu, za pracę o badaniach populacji Polski średniowiecznej i nowożytnej. Drugą nagrodę zdobyła Diana Krawczyk, diatomolog z Uniwersytetu Szczecińskiego, a laureatem trzeciego miejsca Piotr Korcyl, fizyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przyznano również 4 równorzędne wyróżnienia dla: Jerzego Kotlinowskiego, Piotra Skindziera, Michała Ślęzaka oraz Bartosza Wojtasia.
- Jeśli młodzi ludzie nie lękają się wkraczać w nowe obszary znajdujące się na pograniczu np. matematyki i prawa, to jest to bardzo dobre, bo przekraczają nowe granice i nie zamykają się w ramach tego co mają na dyplomie - powiedziała w imieniu jury konkursu redaktor Magdalena Bajer .
Skomplikowane i proste. Młodzi uczeni o swoich badaniach, to już VI edycja konkurs na artykuł popularnonaukowy organizowanego przez redakcję miesięcznika Forum Akademickie pod patronatem MNiSW. W konkursie biorą udział młodzi naukowcy, którzy nie przekroczyli jeszcze 35. roku życia. Jak wskazuje tytuł konkursu wyróżniane są prace, które rzeczy na pozór skomplikowane przedstawiają w sposób na tyle przystępny, że nawet osoby spoza środowiska naukowego są w stanie je zrozumieć. Celem konkursu jest uwrażliwienie młodych badaczy na popularyzatorski wymiar uprawiania nauki.
www.nauka.gov.pl
wstecz
Podziel się ze znajomymi
24-04-2018
Markery biologiczne należą do wskaźników stosowanych w badaniach medycznych.
23-04-2018
Danio pręgowany to niewielka rybka, której charakterystyka jest niezwykła. Przechodzi te same choroby, co człowiek, a jej genotyp w 80 proc. jest taki, jak u człowieka.
23-04-2018
Nowo odkryte bakterie mogą pomagać dzikim pszczołom w odżywianiu ich młodych – informuje „International Journal of Systematic and Evolutionary Microbiology”.
23-04-2018
Katalog „gwiezdnego DNA” - chemicznych profili 350 tysięcy gwiazd w Drodze Mlecznej - opracowali astronomowie z Europy i Australii.
23-04-2018
Wchłanianie przez komórki składników odżywczych i innych cząsteczek ma zasadnicze znaczenie dla ich przetrwania.
23-04-2018
22 kwietnia obchodzony jest Dzień Ziemi. W tym roku jego hasłem jest "Zatrzymajmy zanieczyszczenie plastikiem".
23-04-2018
Cienka warstwa płatków grafenu pokrywająca powierzchnię implantu może zabijać bakterie i zapobiegać wywołanym przez nie infekcjom.
23-04-2018
Wraz z ilością materiałów wykorzystywanych w druku 3D rośnie liczba branży, które korzystają z ich możliwości.
Recenzje