Roboty medyczne - coraz bardziej popularne
Naukowcy, projektanci, konstruktorzy i użytkownicy robotów medycznych oraz ci, którzy zajmują się nimi hobbystycznie, po raz dziewiąty spotkali się 9 grudnia w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Religi w Zabrzu, by rozmawiać o postępach, doświadczeniach i perspektywach tej dziedziny medycyny.
Zabrzańska konferencja organizowana jest od 2002 r., kiedy po raz pierwszy zaprezentowano prototypy opracowywanego w Fundacji polskiego robota chirurgicznego Robin Heart. Od tej pory co roku przedstawiane są nowości związane z tym projektem.
Częścią konferencji były bezpośrednie połączenia z salą operacyjną Śląskiego Centrum Chorób Serca - po to, by pokazać innowacyjne, zrobotyzowane techniki podczas operacji. Prezentowane były również roboty innych uczestników konferencji – reprezentantów ośrodków akademickich z Gliwic, Katowic, Krakowa, Łodzi, Poznania, Warszawy i niemieckiego Tuttlingen.
Jak ocenia prof. Wojciech Witkiewicz z Akademii Medycznej im Piastów Śląskich we Wrocławiu, operujący robotem da Vinci, wprowadzenie do chirurgii tego robota wyniosło technikę operacyjną na zupełnie nowy poziom jakościowy.
„W przeciwieństwie do klasycznych narzędzi laparoskopowych, które posiadają sztywne końcówki, narzędzia robota mogą kopiować ruchy ręki ludzkiej i są łatwe w manipulowaniu, nawet w najbardziej niedostępnych okolicach” – wyjaśnił w swojej prezentacji profesor.
Nieosiągalną w tradycyjnych operacjach laparoskopowych precyzję zapewniają także: trójwymiarowy, przestrzenny obraz pola operacyjnego powiększony 10-krotnie, zdolność narzędzi do naśladowania ruchów ludzkiego nadgarstka oraz system redukcji drżeń ręki chirurga. Obecnej na świecie robot ten najczęściej wykorzystywany jest w chirurgii gruczołu krokowego, macicy oraz odbytnicy.
Prof. Witkiewicz wskazał, że wielu ekspertów wyraża pogląd, iż tradycyjna chirurgia laparoskopowa osiągnęła kres swojego rozwoju - dalsze wzbogacanie instrumentarium i udoskonalanie techniki operacyjnej nie są już w stanie wprowadzić do chirurgii zasadniczego postępu. W związku z tym ogromne nadzieje pokładane są w dynamicznym rozwoju chirurgii robotowej.
W ostatnim dziesięcioleciu ten rodzaj chirurgii opanował operacje wykonywane laparoskopowo, a następnie, dzięki dodatkowym możliwościom, wyparł w niektórych dziedzinach laparoskopię i stała się procedurą referencyjną.
W pierwszych operacjach przeprowadzonych w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu, przy asyście robota, uczestniczyli m.in. prof. Giuseppe Spinoglio oraz dr Fabio Priora (Włochy), prof. Alex Mottrie (Belgia), prof. Jan Persson (Szwecja), prof. Petr Sztadler i dr Libor Dvoracek (Czechy), dr Sławomir Marecik oraz dr Marek Zawadzki (USA).
Koszt operacji robotowej w Polsce przekracza koszt operacji klasycznej, jeśli jednak – jak podał profesor - do kosztu operacji doliczyć koszty późniejszej hospitalizacji, leczenia powikłań pooperacyjnych oraz całkowite koszty poniesione na rehabilitację i wydatki poniesione przez ZUS, okazuje się, że leczenie z wykorzystaniem robota chirurgicznego może być tańsze.
„Zarówno tym, jak i licznymi zaletami dla pacjenta oraz operujących chirurgów należy tłumaczyć gwałtowny rozwój tej metody na całym świecie” – ocenił prof. Witkiewicz.
Na zabrzańską konferencją złożyło się blisko 20 prezentacji, podzielonych na kilka sesji poświęconych: technologiom dla robotyki medycznej, robotom chirurgicznym, usługowym i rehabilitacyjnym, robotyce sztucznych narządów oraz problemom robotów medycznych. Zorganizowano też forum mistrzów chirurgii małoinwazyjnej.
Konferencję otworzył Zbigniew Nawrat – dyrektor Instytutu Protez Serca zabrzańskiej Fundacji oraz prezydent powstałego w ubiegłym roku Międzynarodowego Stowarzyszenia na rzecz Robotyki Medycznej.
Wiadomo, jak picie z przyjaciółmi działa na mózg
Odpowiedź może mieć znaczenie dla terapii uzależnień.
Prawie 50 tys. Europejczyków zmarło z powodu upałów w 2023 r.
Zmiany klimatyczne należy postrzegać jako problem zdrowotny.
W Europie trwa sezon transmisji wirusa Zachodniego Nilu
W tym roku do końca lipca zgłoszono 69 przypadków.
Ryzyko zakażeń wirusem Zachodniego Nilu jest w Polsce znikome
Człowiek nie może się zarazić poprzez kaszel.
Wirus Zachodniego Nilu nie przenosi się z człowieka na człowieka
Przenoszą go owady, takie jak komary czy meszki.
Jazda na rolkach - Czy jest dobrym sportem?
Jazda na rolkach przynosi liczne korzyści zdrowotne.
1 sierpnia weszły w życie przepisy AI Act
Nowe prawo dzieli różne rodzaje AI na cztery grupy.
Recenzje