Polscy chemicy wśród najlepszych na świecie
"Chemia to jedna z najintensywniej rozwijających się dziedzin, a polska chemia jest w czołówce tej dziedziny na świecie" - ocenia organizator trwającego w dniach 18-22 września w Gdańsku zjazdu Polskiego Towarzystwa Chemicznego i Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego, prof. Jacek Namieśnik.
Liczą się osiągnięcia polskich naukowców zarówno pracujących w rodzimych laboratoriach, jak i za granicą. "W wielu przodujących uniwersytetach jest wielu bardzo dobrych polskich chemików. Jeden z naszych referentów, prof. Janusz Pawliszyn, należy do ścisłej światowej czołówki jeśli chodzi o chemików-analityków" - zaznacza naukowiec. Na Politechnice Gdańskiej obraduje tysiąc osób związanych zawodowo z chemią. Spotkania dotyczą m.in. dydaktyki chemii, chemii analitycznej i ochrony środowiska; przewidziano także forum młodych.
Jak zaznacza prof. Namieśnik, szef komitetu organizacyjnego zjazdu i dziekan Wydziału Chemii Politechniki, "celem zjazdu jest przede wszystkim wymiana naukowych myśli, poglądów i doświadczeń".
Podczas zjazdu podsumowane zostaną ostatnie osiągnięcia chemików. Jak zaznacza naukowiec, jest ich sporo, zwłaszcza w zakresie inżynierii materiałowej, analityki środowiska, pogranicza biochemii i nauk chemicznych i nanotechnologii, pozwalającej tworzyć nowe materiały, np. ulegające biodegradacji lub o podwyższonej wytrzymałości.
"W tych dziedzinach jest sporo oryginalnych osiągnięć; wkład polskich chemików do nauki światowej i do przyszłych wdrożeń jest bardzo duży" - podkreśla prof. Namieśnik.
Do najlepszych ośrodków zajmujących się chemią w Polsce profesor zalicza Warszawę, Poznań, Kraków, Wrocław i Gdańsk.
Zjazdy Polskiego Towarzystwa Chemicznego odbywają się od ponad 82 lat; pierwszy datowany jest na rok 1923. Od roku 1964 organizowane były corocznie w różnych miastach Polski przez lokalne oddziały Polskiego Towarzystwa Chemicznego. Od 1971 roku funkcjonują już jako Zjazdy Polskiego Towarzystwa Chemicznego oraz Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego.
PAP - Nauka w Polsce, Krzysztof Klinkosz
Skomentuj na forum
Wiadomo, jak picie z przyjaciółmi działa na mózg
Odpowiedź może mieć znaczenie dla terapii uzależnień.
Prawie 50 tys. Europejczyków zmarło z powodu upałów w 2023 r.
Zmiany klimatyczne należy postrzegać jako problem zdrowotny.
W Europie trwa sezon transmisji wirusa Zachodniego Nilu
W tym roku do końca lipca zgłoszono 69 przypadków.
Ryzyko zakażeń wirusem Zachodniego Nilu jest w Polsce znikome
Człowiek nie może się zarazić poprzez kaszel.
Wirus Zachodniego Nilu nie przenosi się z człowieka na człowieka
Przenoszą go owady, takie jak komary czy meszki.
Jazda na rolkach - Czy jest dobrym sportem?
Jazda na rolkach przynosi liczne korzyści zdrowotne.
1 sierpnia weszły w życie przepisy AI Act
Nowe prawo dzieli różne rodzaje AI na cztery grupy.
Recenzje