Letnie Spotkania z Nauką
"Ponad 150 lat badań biochemicznych przyzwyczaiło nas do spoglądania na komórkę jak na worek z enzymami. Tymczasem badania ostatnich lat coraz wyraźniej uświadamiają nam, że nic nie jest takim, jak się wcześniej wydawało, a komórka - najmniejsza jednostka Życia – funkcjonuje w mikroświecie w sposób nie do końca przekładalny na nasze codzienne doświadczenie" - pisze w zapowiedzi wykładu prof. Wojtaszek.
Jego wystąpienie będzie nawiązaniem do 10-letniej historii „Letnich Spotkań z Nauką”, do pierwszych wykładów pod kaszubskim niebem. Profesor przedstawi nie-molekularne spojrzenie na funkcjonowanie komórek oraz konsekwencje działania sił fizycznych na procesy, które mogą komórkom dać życie, różnicowanie lub śmierć - choćby tylko programowaną.
Prof. zw. dr hab. Przemysław Wojtaszek z Zakładu Biologii Molekularnej i Komórkowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu jest biologiem roślin, zajmuje się zagadnieniami z pogranicza biologii komórki, biochemii i fizjologii roślin. W centrum jego zainteresowań jest strukturalna i funkcjonalna integralność komórek roślin. Był pomysłodawcą i krajowym koordynatorem Nocy Biologów.
Uczony jest autorem lub współautorem ponad 250 artykułów i komunikatów naukowych. Był pierwszym prezydentem Polskiego Towarzystwa Biologii Eksperymentalnej Roślin, jest członkiem Towarzystw: Biochemicznego, Biologii Komórki, i Botanicznego oraz The Biochemical Society i Society of Experimental Biology (Wlk. Brytania). Redaguje Acta Physiologiae Plantarum i Communicative and Integrative Biology, jest też członkiem rad redakcyjnych The Biochemical Journal, BMC Plant Biology, Plant Signaling and Behavior i Acta Societatis Botanicorum Poloniae. Zasiada w Komitecie Biotechnologii PAN, Komitecie Cytobiologii PAN oraz Komitecie Fizjologii, Genetyki i Hodowli Roślin PAN.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
wstecz Podziel się ze znajomymi