Poczuć naukę z bliska w Olsztynie
- W dniach 26-28 września odbędą się jubileuszowe 10. Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki. A po raz trzeci jesteśmy gospodarzami Nocy Naukowców.
- Impreza wpisała się już na stałe w jesienny kalendarz Olsztyna i z roku na rok spotyka się z coraz większym zainteresowaniem mieszkańców miasta i regionu. Celem przedsięwzięcia jest pokazanie nauki w sposób łatwy, dostępny i przyjemny, nie tylko na uniwersytecie i w placówkach naukowych, ale również w szpitalach, bibliotekach, planetarium, skansenie. Tradycyjnie oprócz pokazów, możliwości zwiedzania laboratoriów, wykładów popularnonaukowych, zaplanowano również wycieczki, konkursy, warsztaty i spektakle teatralne. Myślę, że w tym bogactwie imprez każdy znajdzie coś dla siebie. I przedszkolak, i student uniwersytetu trzeciego wieku.
Na zakończenie Festiwalu, 28 września, zapraszamy na Europejską Noc Naukowców. Startujemy o godz. 17 jednocześnie w Kortowie w Bibliotece Uniwersyteckiej oraz Olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym.
Warto dodać, że nie zamykamy festiwalu tylko w murach uczelni. Uniwersytet jest organizatorem głównym wydarzenia, ale niektóre imprezy odbędą się w Olsztyńskiej Szkole Wyższej im. J. Rusieckiego, skansenie w Olsztynku, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, kawoksięgarni Tajemnica Poliszynela, Szpitalu Wojewódzkim, Szpitalu Dziecięcym, czy Multicentrum Edukacyjnym.
- Czy uczelnia przygotowała coś specjalnego w tym roku?
- Przede wszystkim mamy nadzieję, że będzie to specjalny i wyjątkowy festiwal ze względu na uczestników, których odwiedziło nas w ubiegłym roku ponad 25 tys. Liczymy, że w tym roku będzie ich więcej chociażby ze względu na to, że przygotowaliśmy o sto imprez więcej. W tym roku jest ich niemal 300.
Na pewno nowością będzie wizyta przedstawicieli Centrum Nauki Kopernik z Warszawy, którzy przygotują 15 doświadczalnych, interaktywnych stanowisk i eksponatów. Każdy będzie mógł podejść, przyjrzeć się, dotknąć nauki z bliska.
- W tym roku zostanie zagospodarowany także parking przy Centrum Konferencyjnym.
- Powstanie małe miasto - „Planeta Energii" - zbudowane z trzech olbrzymich, sferycznych namiotów. Każda z osób, która odwiedzi miasteczko „Planeta Energii", będzie mogła wziąć udział w jednej z wielu specjalnie przygotowanych na tę okazję atrakcji. Wyjątkowe pokazy i eksperymenty prowadzone będą przez wykładowców i studentów UWM. Dodatkowo wyświetlany będzie film 3D o perypetiach Energoludków, zamieszkujących bajkową „Planetę Energii" oraz animacje prezentujące w przystępny sposób skąd się bierze oraz jak działa energia elektryczna.
Oprócz tego na parkingu pojawi się Nissan Navara, który jest na wyposażeniu Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa. Samochód posiada mobilne laboratorium, umożliwiające w krótkiej chwili ocenę skażenia środowiska.
- Większość imprez skierowana jest przede wszystkim do najmłodszych. Dorośli znajdą coś dla siebie?
- Na pewno kolejną edycję festiwalu „filozofia filmowo", który odbędzie się w sali kameralnej pod Amfiteatrem im. Czesława Niemena. Dorosłych zainteresują wszelkie spotkania dotyczące porad ogrodniczych, które odbędą się w godzinach przedpołudniowych i popołudniowych, warsztaty florystyczne, wykłady o dietetyce, porady medyczne. Podczas Nocy Naukowców odbędą się także warsztaty cashflow, które są częścią nowoczesnego, rozwijającego się na całym świecie oficjalnego programu edukacyjnego na temat finansów osobistych i inwestowania, utworzonego przez Roberta Kiyosaki - autora najbardziej popularnych na świecie książek z tej dziedziny.
Dorośli znajdą też coś dla siebie podczas obserwacji nieba i warsztatów astronomicznych. Znalazło się też miejsce dla kącików europejskich, w których dorośli będą mogli dowiedzieć się wszystkiego o programach Unii Europejskiej. A ukoronowaniem dobrej zabawy będzie występ zespołu Stanisława Soyki - Soyka Kolektyw.
Do tego możemy dodać wykłady dotyczące stresu i sposobów radzenia sobie z nim, wykłady z savoir-vivre'u, czy wykład psychologa o tajemnicach umysłu, a w Olsztyńskiej Szkole Wyższej im. J. Rusieckiego chętni będą mogli wziąć udział w konsultacjach dotyczących piękna. Długo by wymieniać...
- Jak się odnaleźć w tym bogactwie imprez?
- Polecam program, który jest dostępny na stronie www.dninauki.uwm.edu.pl. W tym roku podzieliliśmy wszystkie wydarzenia na bloki tematyczne „baw się z nami kolorami". I tak np. imprezy dla humanistów oznaczone są kolorem żółtym, dla przyrodników zielonym, a dla zainteresowanych medycyną na niebiesko itp. Pełna lista kolorów - tematów jest na stronie i myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie.
- Podczas poprzedniej edycji ODNiSZ gościem specjalnym był Bogusław Wołoszański. Kto odwiedzi Olsztyn w tym roku?
- Znana podróżniczka Elżbieta Dzikowska, która opowie o swoich podróżach. Planujemy także ściągnąć wystawę zdjęć naszego gościa „Świat z bliska".
- Uda się powtórzyć ubiegłoroczny sukces i zdobyć nagrodę miesięcznika Focus?
- To cieszy, że nasza inicjatywa została wyróżniona i nagrodzona „Soczewką Focusa" przez ten prestiżowy magazyn. W tym roku Europejska Noc Naukowców odbędzie się w 33 krajach i 285 miastach. Cieszy nas, że ponownie zaufała nam Komisja Europejska, przyznając organizację tego wydarzenia. Oprócz nas w Polsce Noc Naukowców odbędzie się w Szczecinie, Poznaniu, Gliwicach oraz Krakowie, który organizuje festiwal wspólnie Tarnowem, Niepołomicami i Nowym Sączem. Jak widać, brakuje na tej liście znaczących ośrodków naukowo-akademickich w Polsce, a to potwierdza, że organizowana przez nas Noc Naukowców naprawdę cieszy się uznaniem.
17 września rozpoczeły się na stronie www.dninauki.uwm.edu.pl zapisy na wydarzenia organizowane w ramach ODNiSZ.
Źródło: www.uwm.edu.pl
wstecz Podziel się ze znajomymi