Otwarcie Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych UW
Przeszklony, sześciokondygnacyjny budynek stanął na kampusie „Ochota” między ulicami Żwirki i Wigury, Wawelską, Grójecką oraz Banacha. Budowa rozpoczęła się w 2010 roku. Sale seminaryjne i laboratoria naukowo-badawcze są już gotowe i powoli wyposażane w specjalistyczny sprzęt.
Czym ten interdyscyplinarny ośrodek naukowy jest dla Uniwersytetu Warszawskiego i dla kraju? Przede wszystkim jednostką, która pozwoli naukowcom prowadzić innowacyjne badania w strategicznych dla Polski kierunkach wiedzy, takich jak: biotechnologia, technologie biomedyczne, nauki chemiczne, technologie informatyczne i informacyjne, nanotechnologie, analityka prozdrowotna, stosowane w medycynie, przemyśle oraz ochronie środowiska nowe materiały, a także inne technologie ważne dla ochrony środowiska. Tak ukierunkowane prace badawcze z pewnością przyczynią się do poprawy transferu wiedzy do gospodarki, usprawnienia współpracy między nauką i biznesem, a w konsekwencji do wzrostu konkurencyjności i innowacyjności polskich przedsiębiorstw.
Centrum będzie współpracowało w ramach konsorcjów naukowo-przemysłowych, prowadziło wspólnie z podmiotami gospodarczymi, bądź też na ich zlecenie, projekty badawcze, tworzyło oraz włączało się w krajowe i zagraniczne sieci naukowe, a także realizowało programy doktoranckie na zamówienie przemysłu i partnerów gospodarczych.
Uniwersytet Warszawski, wraz z Politechniką Warszawską i Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, wspiera inicjatywę utworzenia na terenie Centrum inkubatora technologicznego, który ułatwi tworzenie przedsiębiorstw typu spin-off. Nowo powstałe firmy będą mogły korzystać z laboratoriów i aparatury Centrum.
Budynek Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych UW liczy ponad 10 tysięcy m2 powierzchni użytkowej i jest całkowicie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na jego terenie znajdują się 133 laboratoria naukowo-badawcze, sale seminaryjne oraz kawiarnia. Prace prowadziła firma Mirbud, a projekt budynku powstał w pracowni Kuryłowicz & Associates. Inwestycja finansowana jest w 85 procentach z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej, a jej koszt to 150 mln zł.
Otwarcie Centrum to ogromny krok w realizacji programu modernizacji i rozbudowy infrastruktury wydziałów nauk przyrodniczych na kampusie „Ochota”. Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych UW to jeden z trzech budynków, które powstają na kampusie „Ochota”. Otwarcie dwóch pozostałych zaplanowano na przyszły rok akademicki.
Oficjalne otwarcie budynku odbędzie się 22 marca o godzinie 11.00 przy ulicy Żwirki i Wigury 101. Wstęp za zaproszeniami.
Źródło: www.uw.edu.pl
Tagi: lab, biotechnologia, technologie biomedyczne, nauki chemiczne, nanotechnologia, analityka prozdrowotna, medycyna, przemysł, ochrona środowiska, technologia
wstecz Podziel się ze znajomymi