E-nauczanie zyskuje mobilny wymiar
Aktualnie e-nauczanie stało się cennym narzędziem w zajęciach edukacyjnych, zwłaszcza dla uczniów, którzy nie tylko wolą uczyć się w domu, ale potrzebują dostępu do materiałów dydaktycznych także w czasie podróży. Podczas gdy e-nauczanie już dowiodło swojej niezawodności i skuteczności w głównym nurcie edukacyjno-szkoleniowym, zapewniając edukację online i szkolenia zawodowe, w rozwiązaniach e-nauczania nadal jest pole do doskonalenia.
W ramach Akademii im. Fraunhofera - centrum Fraunhofer-Gesellschaft ds. szkoleń zewnętrznych i ustawicznych programów edukacyjnych - opracowana została nowa aplikacja edukacyjna o nazwie "iAcademy". Aplikacja "iAcademy" umożliwia użytkownikom zamieszczanie materiałów dydaktycznych. "Jednym z gorących tematów w nauczaniu i kształceniu ustawicznym jest nauczanie hybrydowe" - zauważa dr Roman Götter, dyrektor zarządzający Akademii im. Fraunhofera, która w listopadzie 2012 wprowadziła aplikację na rynek wspólnie z partnerem Ziemann.IT. "Termin oznacza formę nauczania, która łączy zalety tradycyjnych sesji, umożliwiających kontakt osobisty, z nauczaniem wirtualnym. Za pośrednictwem tej aplikacji zainteresowane strony mogą wykorzystywać cyfrowy program nauczania w sposób jeszcze bardziej niezależny od miejsca i czasu. Wystarczy pobrać ją raz i można zamieszczać materiały dydaktyczne w dowolnym czasie i miejscu".
To oznacza, że wykładowcy mogą w dogodnym momencie przygotować własne, cyfrowe materiały dydaktyczne, korzystając z edytora stanowiącego element oprogramowania. Dydaktycy udoskonalili w szczególności interfejs użytkownika w edytorze, jeszcze bardziej ułatwiając wykładowcom przygotowywanie nowych, cyfrowych programów nauczania. Dodatkowe, nowe funkcje obejmują efekty dźwiękowe i możliwość zabezpieczenia hasłem poszczególnych materiałów dydaktycznych.
Teoretyczne wytyczne i cyfrowy szablon ułatwiają orientację i umożliwiają dołączanie materiałów wideo, symulacji lub obrazów optymalnie dostosowanych do pozostałych treści programu dydaktycznego. "Wykładowcy mogą wygodnie i bez trudu posługiwać się edytorem" - stwierdza Eva Poxleitner z Akademii. "Zoptymalizowany projekt interfejsu użytkownika jeszcze bardziej obniży 'próg zahamowania cyfrowego'. W każdym razie opinie są jak dotąd niezwykle obiecujące. W ramach konkursu autorskiego, którego organizatorem jest Ziemann.IT, mają zostać wybrane najlepsze, zamieszczone materiały dydaktyczne. "Rozpoczyna się 25 lutego. Szczegóły można znaleźć na stronie głównej iacademy.mobi" - dodaje Poxleitner.
Obok nowej wersji aplikacji "iAcademy" Akademia im. Fraunhofera pokazała pięć nowych programów nauczania w branży IT na targach CeBIT, na których prezentowane są najnowsze rozwiązania cyfrowe IT i telekomunikacyjne. Wśród tych programów, między innymi: Roberta Teacher Training - wykorzystujący roboty do przekazywania dzieciom w wieku szkolnym w sposób interesujący i praktyczny wiedzy z zakresu nauk przyrodniczych, technicznych i informatyczno-informacyjnych. Goście odwiedzający targi mogli na żywo przetestować i zaprogramować Robertę - robota-wykładowcę.
Ta nowa fala programów nauczania online i gier edukacyjnych pomaga w podniesieniu atrakcyjności nauczania i uczenia się. Miast kojarzyć szkołę z nudnymi wypracowaniami i zakurzonymi tablicami, uczniowie znajdują sposoby na uczenie się poprzez zabawę w świecie online, z którym już są zaznajomieni.
Ogólnie rzecz biorąc, e-nauczanie to innowacyjne narzędzie, które może zapewnić wysokiej jakości, wygodne i opłacalne szkolenie i edukację każdemu, kto pragnie rozwijać swoją wiedzę, umiejętności i biegłość. Narzędzia można wykorzystać w wielu dziedzinach, pomagając Europie kierować się w stronę społeczeństwa prawdziwie opartego na wiedzy.
Więcej informacji:
Akademia im. Fraunhofera
http://www.fraunhofer.de/en/press/research-news/2013/march/e-learning-goes-mobile.html
Źródło: http://cordis.europa.eu/home_pl.html
wstecz Podziel się ze znajomymi