Nowe stanowisko badawcze dla studentów Wydziału Elektrotechniki i Automatyki PG
Model przepompowni z dwiema pompami pracującymi w układzie równoległym – bo tak nazywa się stanowisko – jest efektem pracy dyplomowej studentów elektrotechniki: Przemysława Gutowskiego i Michała Stadlewskiego. Praca powstawała pod okiem promotora dr. inż. Mirosława Własa z Katedry Automatyki Napędu Elektrycznego. Została ona napisana w języku angielskim, ze względu na międzynarodowy charakter współpracy i wymagania firmy CROON.
Założeniem pracy inżynierskiej było stworzenie układu symulującego działanie nowoczesnej stacji pomp, ze sterowaniem oraz pomiarami realizowanymi za pomocą układów automatyki przemysłowej. W efekcie powstało kompletne stanowisko laboratoryjne na potrzeby zajęć dydaktycznych. System umożliwia monitorowanie zużycia energii elektrycznej oraz optymalną pod względem efektywności energetycznej pracę pomp w zależności od chwilowego zapotrzebowania na wodę.
– Urządzenie ma duże znaczenie praktyczne, gdyż obecnie stacje uzdatniania wody czy przepompownie ścieków działają bez regulacji prędkości obrotowej silników pomp z wykorzystaniem przekształtników, czyli pracują nie w pełni efektywnie i powodują większe zużycie energii. Żeby na przykład pompować wodę do kranów i odprowadzać ścieki w sposób ekonomiczny, a więc przy jak najmniejszym zużyciu energii, trzeba dostosować prędkość obrotową pomp do zadanego przepływu i ciśnienia w rurociągach. Urządzenie, z którego będą korzystać nasi studenci, służy właśnie do modelowania systemu przepompowywania wody z wykorzystaniem przekształtników energoelektronicznych – tłumaczy dr inż. Mirosław Włas z Katedry Automatyki Napędu Elektrycznego WEiA.
– Dotychczas większość systemów projektowana jest pod kątem niskich nakładów inwestycyjnych. Koszty inwestycyjne to jednak tylko od 10 proc. do 15 proc. całkowitych kosztów eksploatacji pompowni. A wiec blisko 85 proc. kosztów całkowitych stanowi zakup energii elektrycznej. Warto zadbać, aby systemy pompowe byłyby efektywne energetycznie, to się po prostu opłaca – dodaje Mirosław Włas. – Mam nadzieję, że wspólnie z firmą CROON zaprosimy klientów, którym pokażemy jak można optymalizować wydatkowanie energii elektrycznej.
Prodziekan ds. kształcenia Wydziału Elektrotechniki i Automatyki dr inż. Ireneusz Mosoń podkreślił, iż stanowisko można wielorako wykorzystać na zajęciach.
– Ze studentami można przeprowadzać ćwiczenia pokazowe. Można także przygotować pewną liczbę symulowanych awarii. Wówczas zadaniem studentów będzie znalezienie przyczyny nieprawidłowego działania układu. Oczywiście to się wiąże z dodatkowymi kosztami, bo czasami by zasymulować awarię, która byłaby awarią sprzętową bądź programową to trzeba zainwestować. Jednak na początek można pokusić się o awarie, które będą pozorowane poprzez zmianę w oprogramowaniu, nieprawidłowe ustawienia lub złą konfigurację. To jest moim zdaniem najbardziej edukacyjne podejście – mówił podczas oficjalnego przekazania stanowiska prodziekan.
Stanowisko można rozbudowywać. Dr Włas przewiduje, iż będzie ono rozwijane podczas realizacji kolejnych prac magisterskich i inżynierskich.
Wydział Elektrotechniki i Automatyki współpracuje z CROON od marca 2012 roku. Dzięki temu co roku 5 -6 studentów odbywa praktyki w Holandii – na koszt firmy. Odbyły się już dwukrotnie praktyki w Holandii w roku 2012 i 2013. Firma przewiduje zatrudnienie kilkunastu naszych absolwentów w nadchodzących latach. Współpraca narodziła się podczas Inżynierskich Targów Pracy. Firma w 2014 roku, zresztą drugi raz z rzędu, będzie głównym sponsorem Inżynierskich Targów Pracy na PG.
Więcej na stronie: www.pg.edu.pl
Tagi: stacja pomp, automatyka przemyslowa, lab, laboratorium, student, Politechnika Gdańska
wstecz Podziel się ze znajomymi