Łódzki BioNanoPark będzie współpracował z Bioparkiem w Charleroi
Umowę o współpracy podpisali we wtorek w Charleroi szefowie obu instytucji w obecności prezydenta Bronisława Komorowskiego - poinformowała PAP rzeczniczka marszałka województwa łódzkiego Joanna Blewąska.
Prezes łódzkiego Technoparku Andrzej Styczeń uważa, że współpraca z Bioparkiem Charleroi umożliwi BioNanoParkowi czerpanie dobrych wzorców od instytucji, która ma wieloletnie doświadczenie nie tylko w przeprowadzaniu zaawansowanych badań naukowych z zakresu biotechnologii, ale też we wdrażaniu innowacji na rynek. Jego zdaniem dzięki takiej współpracy obydwie instytucje będą mogły poszerzyć swoją ofertę o nowe obszary badań.
Biopark w Charleroi funkcjonuje od 1999 roku. Ukierunkowany jest na biologię molekularną i biotechnologię. W jego skład wchodzą m.in. Centrum Obrazowania Mikroskopowego i Molekularnego, Instytut Biologii i Medycyny Molekularnej oraz Instytut Immunologii Medycznej i Laboratorium Biotechnologii Roślin. Belgijscy naukowcy badają przyczyny powstawania raka, AIDS i cukrzycy.
Przy Bioparku działa też Centrum Badawczo-Naukowe ImmuneHealth, który opracowuje nowe szczepionki ochronne, kampus Universite libre de Bruxelles oraz 15 innowacyjnych firm. Biopark rokrocznie inicjuje kilkadziesiąt procedur patentowych, kształci setki studentów biochemii, biologii molekularnej i komórkowej oraz współpracuje z 40 firmami.
W otwartych przed miesiącem w Łodzi BioNanoParku znajdują się dwa duże laboratoria: Laboratorium Biofizyki Molekularnej i Nanotechnologii oraz Laboratorium Biotechnologii Przemysłowej. Trwają przygotowania do przeprowadzenia w nim pierwszych badań dla przemysłu farmaceutycznego, kosmetycznego, chemicznego, spożywczego, włókienniczego, energetycznego i medycyny.
W budynku znalazło się także 50 nowych biur dla Łódzkiego Inkubatora Technologicznego, w którym lokują się przedsiębiorstwa działające w nowoczesnych branżach, tj. informatyka, produkcja aparatury leczniczej czy nowych materiałów dla potrzeb medycyny i włókiennictwa. Budowa BioNanoParku kosztowała 76 mln zł, z czego 53 mln zł pochodziło z UE.
Łódzki Regionalny Parku Naukowo-Technologiczny - Technopark istnieje od 2007 r. Największym jego udziałowcem jest gmina Łódź, a współudziałowcami m.in.: Urząd Marszałkowski, Uniwersytet Łódzki, Politechnika Łódzka oraz Uniwersytet Medyczny.
źródło: http://www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: Łódzki BioNanoPark, Biopark Charleroi Brussels South, biotechnologia, lab, laboratorium, laboratoria
wstecz Podziel się ze znajomymi