Targi POWTECH 2004 i Kongres PARTEC
W chemii i tworzywach sztucznych materiały sypkie występują zarówno jako materiały podstawowe, produkty pośrednie jak i finalne. Szeroki zakres modyfikacji właściwości tworzyw sztucznych i gumy ma miejsce z użyciem wielu składników występujących w postaci proszków (napełniacze, pigmenty, antyutleniacze, stabilizatory, przyspieszacze i inne). Prezentowano światowe nowości z następujących dziedzin:
- technologia materiałów sypkich (mielenie, klasyfikacja, homogenizacja, transport),

- koncentraty zawiesin i pasty,
- dyspersja proszków,
- charakterystyka proszków i cząstek,
- emulsje i dyspersje, aglomeracja, krystalizacja, strącanie,
- koloidy, aerozole,
- pokrywanie warstwowe proszkami,
- maszyny i urządzenia,
- metody analityczne i sprzęt specjalistyczny,
- pomiary, sterowanie i regulacja,
- technika bezpieczeństwa i ochrona środowiska.
Po raz pierwszy zaprezentowały się na targach dwie firmy polskie: ANGA (Kozy) – oferująca uszczelnienia mechaniczne, oraz HUZAP (Bytom) – producent urządzeń do odważania i pakowania materiałów sypkich, znany z kieleckich targów PLASTPOL. Wśród zwiedzających targi spotkałem w tym roku wielu przyjezdnych z Polski.

Nanotechnologie i nauka o nanomateriałach należą do priorytetowych kierunków prac badawczych. Techniki nano- obejmują świat bardzo małych cząstek, o rozmiarach rzędu nanometrów-miliardowych części metra. Prace badawczo – rozwojowe pochłaniają ogromne środki finansowe i prowadzone są w dużych zespołach interdyscyplinarnych. Ważną rolę odgrywa koordynacja działań oraz umiejętność praktycznego i efektywnego wdrażania wyników prowadzonych badań. Możliwości modyfikacji i tworzenia nowych materiałów na poziomie nanocząstek stwarzają wizje rewolucyjnych zmian w inżynierii materiałowej. Niemcy prezentują największe zaangażowanie i efekty nanotechnologii w Europie.
Głównym zadaniem prezentacji „Nano goes POWTECH 2004” przygotowanej pod patronatem CeNTech (Center for Nanotechnology) i VDI (Verein Deutscher Ingenieure) było przedstawienie możliwości praktycznego zastosowania nanocząstek w przemyśle. Ciągła kontrola przebiegu procesów wymaga precyzyjnych metod analitycznych, pozwalających śledzić właściwości cząstek, wielkości struktur i parametrów procesu oraz umożliwiać sterowanie przebiegiem prowadzonych prac w celu uzyskania określonych wyników. Niewielki dodatek nanocząstek wpływa m.in. na: wzrost wytrzymałości tworzyw sztucznych, poprawę stabilności termicznej i odporności tworzyw na działanie ognia, poprawę właściwości barierowych opakowań, poprawę właściwości mechanicznych lakierów samochodowych, czy modyfikację powierzchni uniemożliwiając zabrudzenie.

Międzynarodowy Kongres Technologii Cząstek PARTEC 2004 odbywa się w trzyletnim cyklu podczas targów POWTECH. Organizatorem programu technicznego PARTEC było Particle Technology Laboratory ETH Zürich. Wśród kilkuset uczestników kongresu znaleźli się nie tylko naukowcy i eksperci od proszków, ale także użytkownicy pigmentów, katalizatorów, filtrów, producenci materiałów polerskich, wyrobów ceramicznych, farmaceutyków i produktów biotechnologii. W tym roku na kongresie prezentowano m.in.: procesy wytwarzania nanocząstek i materiały nanostrukturowe. W grupie autorów referatów i licznie prezentowanych posterów znalazło się kilkunastu Polaków przybyłych zarówno z zagranicznych jak i krajowych ośrodków naukowo-badawczych.

Korespondencję przygotował:
Leszek Piecyk (Guma-Test, Warszawa)
Norymberga 16-18.03.2004
wstecz Podziel się ze znajomymi