Naukowcy z Siemensa pracują nad miniaturowym laboratorium analitycznym
Technologia ta została opracowana wspólnie przez Siemensa, Infineon oraz Instytut Fraunhofera ds. Technologii Krzemowych.
"Obecnie Siemens Medical Solutions, przejmuje od Infineon patenty, zaawansowane technologicznie laboratorium bioprocesorów, a także specjalistów z zakresu produkcji krzemowych bioprocesorów" - mówi Styliński.
Jak tłumaczy, Siemens Quicklab® to molekularny system pozwalający na przeprowadzenie błyskawicznych testów stosowanych w diagnostyce klinicznej.
Powstał on z myślą o szybkiej diagnostyce zakażeń, szczególnie sepsy, kiedy to czas upływający od momentu pobrania próbki do analizy, do podania właściwego leku jest krytyczny dla powodzenia terapii. "Quicklab® pozwoli również na ustalenie, czy dany szczep bakterii jest odporny na jakiś rodzaj antybiotyków" - dodaje.
Inteligentna karta w miniaturowym laboratorium pozwala zastosować różne metody analityczne. "Quicklab® analizuje próbkę krwi lub innych płynów ustrojowych. Po niecałej godzinie wyniki można odczytać za pomocą elektronicznego czytnika. Z urządzenia będą mogli korzystać lekarze w swoich gabinetach lub w karetkach pogotowia ratunkowego" - tłumaczy.
Quicklab® umożliwia rozpoznanie chorób zakaźnych, a także chorób wrodzonych i alergii.
"System diagnostyczny dostarcza informacji w postaci impulsu elektrycznego, co czyni go szybszym, trwalszym i mniej skomplikowanym, a zarazem dużo tańszym w obsłudze, niż obecnie stosowane metody optyczne" - mówi Styliński. "Dziś tego typu testy trzeba prowadzić w wielkich laboratoriach, za pomocą skomplikowanych systemów analitycznych, o wysokich kosztach obsługi, a wyniki otrzymujemy niekiedy dopiero po kilku dniach" - dodaje.
Styliński tłumaczy, że "zastosowanie w warunkach klinicznych w pełni zintegrowanych systemów diagnostyki w postaci +laboratoriów w procesorze+ jest obecnie w fazie początkowej i wymaga dalszych prac, zanim Siemens Quicklab® będzie mógł trafić do powszechnego użytku".
W 2004 roku system został uhonorowany Niemiecką Nagrodą Przyszłości, która jest przyznawana dorocznie za wybitne osiągnięcia w dziedzinie innowacji technicznych. SZU
PAP
http://laboratoria.net/home/10371.html