Airbus będzie współpracować z polskimi naukowcami
Jak poinformowali przedstawiciele Airbusa w czwartek na konferencji prasowej, w ramach umowy zostaną zrealizowane projekty badawcze w dziedzinie technologii powierzchniowych, technologii materiałowych, ergonomii, technologii dotyczących ochrony środowiska i innych.
Jak powiedział dziennikarzom dr Tomasz Kośmider z Technology Partners, przy tych projektach znajdzie zajęcie co najmniej 200 polskich naukowców.
Współpraca Airbusa z polskim przemysłem rozpoczęła się w maju 1997 r. od zakładów PZL Świdnik, dostarczających mechanizmy do bagażowych i pasażerskich drzwi do samolotów oraz elementy wyposażenia przeciwpożarowego. Jej zakres rozszerzył się o produkcję kraty podłogowej przez EADS PZL Okęcie. Pierwszą z nich zakłady dostarczyły w październiku 2004 r.
Fabryka EADS PZL Okęcie została włączona do systemu produkcyjnego Airbusa ze względu na doświadczenie w przemyśle lotniczym oraz wykwalifikowaną kadrę. Kolejne zamówienia dla polskiego przemysłu objęły pływającą stację przeładunkową dla samolotu A380 budowaną przez Gdańską Stocznię Remontową SA o wartości 8 mln euro oraz produkcję części amortyzatorów do podwozia dla Airbusa A380 przez Goodrich-Krosno. W latach 1998-2008 zrealizowane i planowane inwestycje i zamówienia Airbusa w Polsce wyniosą 140 mln dolarów.
W roku 2005 Airbus dostarczył klientom na świecie 378 samolotów pasażerskich, osiągając obroty w wysokości 22,1 mld euro, zebrał 1.111 zamówień o wartości 95,9 mld dolarów.
Technology Partners to centrum zaawansowanej technologii, koncentrujące się na realizacji dużych, interdyscyplinarnych projektów badawczych; zatrudnia 800 naukowców. Nadzorowana przez Ministra Edukacji i Nauki, fundacja Technology Partners promuje również rozwój polskiej nauki i technologii.
PAP
http://laboratoria.net/home/10760.html