''Inteligentne'' szyby coraz bliżej
"Inteligentne" szyby, to określenie ilustrujące nowoczesne, modyfikowane chemicznie urządzenia elektryczne, które można będzie montować w ramach okiennych, a które - dzięki swej konstrukcji - pozwalają na odwracalne "włączanie" lub "wyłączanie" naturalnej przezroczystości szyby.
- Elektrochromowe materiały od około 30 lat nieustannie rozbudzają zainteresowanie naukowców. Tego typu nowoczesne materiały mogą pod wpływem bodźca elektrycznego zmieniać swoje właściwości fizyczne, stając się naprzemiennie barwne lub w pełni transparentne - wyjaśnia prof. V. de Zea Bermudez z Uniwersytetu Trás-os-Montes i Alto Douro (Portugalia).
Kierowany przez niego zespół naukowców portugalskich oraz współpracujących z nimi szwedzkich inżynierów odkrył nową metodę syntezy związku przewodzącego prąd jonowy, który jest kluczowym elementem każdego urządzenia elektrochromowego, w tym również "inteligentnych" szyb. Metoda ta opiera się na zasadzie zol-żel.
Uzyskany przy jej użyciu związek to złożony polimer silikonowy, do którego wprowadzono dodatek w postaci soli potasowej (KCF3SO3), zapewniający przewodnictwo jonowe aktywnej elektrycznie warstwy.
Tego typu materiał, rozdziela dwie niezależne elektrody doprowadzające prąd elektryczny, który wymusza wnikanie kationów potasu do wnętrza warstwy elektrochromowej (w tym przypadku trójtlenku wolframu) aktywując i dezaktywując oczekiwane zmiany fizyczne - przejście z fazy transparentnej w kolorową.
Jak twierdzą portugalscy naukowcy, ze względu na doskonałe parametry fizykochemiczne nowego materiału, być może już niebawem nowo tworzone urządzenia, funkcjonujące w oparciu o zasady elektrochromowe, będą zawierać aktywną warstwę wykonaną według ich technologii.
Obecnie tego typu układy wykorzystywane są przy produkcji nowoczesnych okularów słonecznych, szyb, przesłon i luster, stosowanych zarówno przez wojsko, jak i przez cywilów.
www.onet.pl
Skomentuj na forum
http://laboratoria.net/home/11181.html