Noblista odkrył przeciwdepresyjne białko
Białko nosi skrótową nazwę p11 i współpracuje ze związkiem o nazwie serotonina, odgrywającym ważną rolę w regulacji naszego nastroju, jak również snu i procesów pamięciowych. Zbyt niski poziom serotoniny w mózgu powiązano z rozwojem depresji, a najbardziej skuteczne leki przeciwdepresyjne działają właśnie przez zwiększanie poziomu tego związku.
Serotonina odpowiada za przekazywanie różnych informacji między neuronami mózgu. Swoje działanie wywiera za pomocą 14 różnych receptorów na komórkach. Jednym z najważniejszych jest receptor oznaczony jako 1B. Z badań wynika, że mutacje w tym receptorze odgrywają ważna rolę w rozwoju depresji, jak również innych zaburzeń psychicznych, w tym w stanów lękowych, uzależnień, psychozy maniakalno-depresyjnej, zachowań agresyjnych i zaburzeń snu.
Teraz naukowcy z Karolinska Instituted razem z badaczami z Uniwersytetu Rockefellera wykazali, że za lokalizację receptora serotoninowego 1B na komórkach nerwowych odpowiada białko p11.
Naukowcy przebadali następnie tkanki pobrane z mózgu pacjentów, którzy za życia cierpieli na depresję, jak również od myszy będących modelem do badania depresji.
Okazało się, że w obydwu przypadkach poziom p11 w badanych tkankach był obniżony. Gdy myszom z objawami odpowiadającymi depresji u ludzi zaaplikowano leki przeciwdepresyjne - stężenie p11 w mózgu gryzoni rosło.
Aby potwierdzić rolę p11 w rozwoju depresji, naukowcy wyhodowali dwa szczepy myszy zmienionych genetycznie - jeden produkował nadmiar p11, a drugi nie produkował go wcale.
U myszy pozbawionych p11 odnotowano silne oznaki przypominające depresję - np. były mniej ruchliwe i niechętnie eksplorowały nowe miejsca oraz słabiej reagowały na nagrodę w postaci słodkich smakołyków. Również leki przeciwdepresyjne działały u gryzoni słabiej niż zwykle. Natomiast myszy z nadwyżkami białka p11 były nadaktywne.
Zdaniem badaczy, dowodzi to, że p11 bierze udział w kaskadzie procesów, które mogą być podłożem depresji. Co więcej, wydaje się, że aby leki przecidepresyjne były skuteczne muszą podnosić poziom p11 w mózgu.
"Z naszych badań wynika, że leki podnoszące stężenie tego białka lub naśladujące jego działanie mogą dawać efekt przeciwdepresyjny" - komentuje biorący udział w badaniach prof. Per Svenningsson z Karolinska Instituted w Sztokholmie.
PAP
Skomentuj na forum
http://laboratoria.net/home/9863.html