Nowy projekt na rzecz poprawy bezpieczeństwa pracy w kopalniach
Górnictwo podziemne od zawsze należało do najbardziej ryzykownych zajęć. Zagrożeniem jest uwięziony w pokładach węgla metan, który odpowiada za większość wybuchów i pożarów w kopalniach, ale również złe zarządzanie zmęczeniem u pracowników, wynikające z nieodpowiedniej identyfikacji źródeł przemęczenia i jego wpływu na obciążenie psychiczne i fizyczne. Niwelowaniu zagrożeń występujących w branży górniczej służy strategiczny projekt badawczy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju pn. „Poprawa bezpieczeństwa pracy w kopalniach”. Konkursy organizowane w ramach niego odpowiadają na szczegółowe problemy, zidentyfikowane przez komisje, które na zlecenie Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego wyjaśniają przyczyny wypadków w kopalniach.
W ogłoszonym przez NCBR konkursie wyłoniony zostanie wykonawca projektu nr 10 pt. „Opracowanie systemu zarządzania zmęczeniem u pracowników zatrudnionych w wyrobiskach podziemnych zakładów górniczych wydobywających węgiel kamienny”. Celami projektu są m.in.: analiza aktualnych regulacji prawnych pod kątem wyłonienia rodzajów prac i stanowisk w zakładach górniczych związanych ze zwiększonym zmęczeniem pracowników, identyfikacja źródeł zmęczenia, z uwzględnieniem poszczególnych czynników szkodliwych i uciążliwych występujących w kopalniach węgla kamiennego oraz opracowanie rozwiązań minimalizujących możliwe negatywne skutki zmęczenia. Badania w ramach projektu prowadzić mają do opracowania systemu zarządzania zmęczeniem u pracowników kopalń, co wpłynie na zmniejszenie liczby błędów przy pracy oraz niebezpiecznych zdarzeń i wypadków, a także na poprawę zdrowia, sprawności i samopoczucia pracowników. Do wykonawcy zwycięskiego projektu trafi dofinansowanie w wysokości do 1,4 mln zł.
Pod koniec czerwca br. Dyrektor Centrum podjął decyzję o przyznaniu środków finansowych na realizację pozostałych trzech projektów, będących przedmiotem ubiegłorocznego konkursu w ramach projektu badawczego „Poprawa bezpieczeństwa pracy w kopalniach”, na kwotę prawie 3,4 mln zł.
Nabór wniosków trwa od 9 września do 23 października br.
Źródło: www.ncbir.pl
Tagi: kopalnia, lab, laboratorium, bezpieczenstwo, projekt
wstecz Podziel się ze znajomymi