Brenntag wprowadza nowy rozpuszczalnik acetalowy
Co ważne, jest to rozpuszczalnik niepalny o wysokiej temperaturze wrzenia i niskiej temperaturze topnienia. Może stanowić alternatywę dla takich rozpuszczalników, jak N-metylopirolidon (NMP), N-etylopirolidon (NEP), etanol, metanol, toluen (metylobenzen), cykloheksanon, metyloetyloketon (MEK), dimetylosulfotlenek (DMSO), N,N-dimetyloformamid (DMF).
Główne obszary zastosowań TOU to produkcja farb i lakierów, klejów i środków czyszczących. Stosowany jest też w produkcji polimerów, chemicznych środków dla rolnictwa, tekstyliów oraz w syntezie chemicznej.
Dzięki wysokiej sile rozpuszczania szerokiej grupy substancji organicznych i nieorganicznych, używa się go w zmywaczach powłok lakierniczych i klejowych (tzw. stripperach) oraz w środkach do usuwania graffiti. Stanowi rozwiązanie szczególnie w aplikacjach wymagających stosowania zmywaczy niepalnych. Jako składnik epoksydowych powłok kartonu i papieru TOU jest też alternatywą dla NMP i powszechnie stosowanych w takich aplikacjach alkoholi. Pozwala uzyskać większy połysk powierzchni takich powłok i skuteczniej chroni przed przenikaniem przez nie tlenu. W recepturach środków klejących może zastąpić toluen i cykloheksan, np. w produkcji klejów do płyt i innych materiałów wykonanych z polichlorku winylu. W czyszczeniu przemysłowym (np. dysz pistoletów malarskich) zastępuje typowe rozcieńczalniki. Dodatkowo jest to środek do czyszczenia szkła optycznego oraz składnik zmywaczy poligraficznych.
Źródło: www.chemiaibiznes.com.pl
Tagi: rozpuszczalnik acetalowy, lab, laboratorium, N-metylopirolidon (NMP), N-etylopirolidon, etanol, metanol, toluen, metylobenzen, cykloheksanon, metyloetyloketon
wstecz Podziel się ze znajomymi