Sektor małych i średnich przedsiębiorstw - pozyskania dofinansowania w nowej perspektywie unijnej
Wsparcie dla przedsiębiorców pochodzić będzie z trzech głównych źródeł – Programu Inteligentny Rozwój, Programu Polska Wschodnia oraz programów regionalnych. Komisja Europejska, w rozporządzeniach unijnych na nową perspektywę, wskazała w jedenastu ogólnych punktach (tzw. celach tematycznych) obszary, na które będzie można przeznaczyć fundusze unijne. Na dwa z tych celów, które są skierowane bezpośrednio do firm i dotyczą ich inwestycji w badania i innowacje oraz podnoszenia konkurencyjności przewidziano (w ramach ww. programów), prawie 16 mld euro. – Te pieniądze będą budować konkurencyjność polskiej gospodarki głównie poprzez innowacje, które mają powstawać dzięki współpracy przedsiębiorców i naukowców – poinformował wiceminister Paweł Orłowski.
Podkreślił również znaczenie konsultacji społecznych programów regionalnych. – Zachęcam Państwa do zabierania głosu w dyskusji o kształcie tych programów. Tam będą największe pieniądze dla firm na inwestycje, ale też na projekty miękkie, np. szkolenia dla pracowników – zaznaczył.
Po wiceministrze Orłowskim głos zabrał prezes Związku Rzemiosła Polskiego Jerzy Bartnik. Przedstawił oczekiwania przedsiębiorców co do nowego rozdania unijnych funduszy na konkurencyjność i innowacyjność. Mówił m.in. o instrumentach zwrotnych, usługach szkoleniowo-doradczych, potrzebie wyodrębnienia w programach działań skierowanych tylko do mikroprzedsiębiorstw oraz zastosowania nowego podejścia do definiowania innowacyjności.
W dalszej części spotkania szczegółowe informacje o wsparciu firm w nowej perspektywie prezentowali przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz województw.
Źródło: www.mir.gov.pl
Tagi: przedsiebiorstwo, infrastruktura, dofinansowanie, srodki unijne, lab, laboratorium
wstecz Podziel się ze znajomymi